HOMETEX ile 1,5 milyar dolar iş hacmi gerçekleştirildi

Ev tekstili alanında dünyanın en büyük organizasyonları arasında yer alan HOMETEX-2022 Ev Tekstili Fuarı, 5 günde 126 ülkeden 170 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Fuarda iş hacmi ise beklentileri aşarak 1,5 milyar dolar oldu.

Yerli ve yabancı 650’yi aşkın firmanın yeni ürünlerinin sergilediği ve 5 gün süren fuara 126 ülkeden 170 bin ziyaret gerçekleşirken iş hacmi de beklentileri aşarak yaklaşık 1,5 milyar dolar oldu.

Ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi organizasyonu ile 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, sektördeki moda ve trendleri belirledi.

HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, 11 salonda ve 200 bin metrekarelik alanda gerçekleştirildi. Fuarda, alım heyetleri sayesinde Fransa, İtalya, Hindistan, Hollanda, Pakistan, İspanya, ABD ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeden potansiyel alıcılar, yerli firmalarla işbirliği masasında bir araya geldiler.

Ünlü tasarımcılar HOMETEX’te idi

Ünlü İtalyan tasarımcı Andrea Dall’Olio, Omar Baban, Erdem Akan, Ahu Barut, Cenk Mommarje gibi isimler HOMETEX’e özel trend sunumları gerçekleştirirdi. Fuarda farklı temalarla düzenlenen seminerlerde ulusal ve uluslararası önemli isimler sektör ile bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, iki yıllık bir aradan sonra ev tekstili sektörünü İstanbul’da buluşturan HOMETEX’in hem sektör hem de Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi.

“Beklentilerin de üzerinde bir memnuniyetle tamamlandı”

Başkan Burkay, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO)  iştiraki olan KFA Fuarcılık şirketinin bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında çok önemli organizasyonlara imza attığını kaydederek, “Bugün ev tekstili sektöründe dünyanın en prestijli fuarları arasında yer alan HOMETEX’i KFA Fuarcılık şirketimizin başarılı organizasyonuyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. TETSİAD’ın ev sahipliğinde gerek ihracatçı birliklerimiz gerekse de odalarımızın büyük bir güç birliği sergileyerek destek verdikleri fuarımız katılımcı ve ziyaretçilerimiz açısından beklentilerin de üzerinde bir memnuniyetle tamamlandı” ifadelerini kullandı.

“Yabancı alıcıların ilgisi beklentilerimizin de üzerindeydi”

Yurt içi ve yurt dışından binlerce nitelikli alıcının fuarı ziyaret ederek yeni iş bağlantılarına imza attığını dile getiren Başkan Burkay, “Gerçekleştirdiğimiz alım heyeti organizasyonlarının yanı sıra bireysel olarak fuara farklı ülkelerden katılım sağlayan yabancı alıcıların ilgisi beklentilerimizin de üzerindeydi. 5 gün boyunca yapılan iş görüşmelerinde yaklaşık 1,5 milyar dolar iş hacmi gerçekleştirildi. Uzun bir süredir fuar gerçekleştiremeyen sektörümüz için HOMETEX, yeni işbirliklerine imza atılan çok önemli bir organizasyon oldu. Fuarımız önümüzdeki yıl yine İstanbul Fuar Merkezi’nde 16-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek” değerlendirmelerinde bulundu.

“HOMETEX, firmaların ihracat potansiyeline büyük güç katıyor”

Ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu konumunda olan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Türk ev tekstili sektörünün 8 doların üzerindeki kilogram başına ortalama ihracat birim değeri ile ülke ekonomisine en fazla katma değer sağlayan, yerli ve milli bir sektör olduğunu belirterek, HOMETEX’in firmaların ihracat potansiyeline büyük güç kattığını belirtti.

Başkan Bayram, HOMETEX fuarının bu yıl, TETSİAD’ın ev sahipliğinde, KFA Fuarcılık Şirketi’nin işbirliğinde ‘Daha Güçlü Daha Katılımcı’ vurgusuyla düzenlendiğini hatırlatarak, “HOMETEX’e 5 gün boyunca yerli ve yabancı 170 bin ziyaretçi gelirken, fuarda binlerce iş görüşmesi gerçekleştirildi. Türk ev tekstili sektörü olarak pandemi sonrası küresel pazardaki boşluğu en iyi şekilde değerlendirdiğimiz, krizi fırsata çevirmeyi başardığımız son derece faydalı bir fuar geçirdik. Dünyanın dört bir yanından fuarımıza gelen ziyaretçilerle yapılan işbirlikleri kısa sürede üretim ve ihracata yansıyarak, sektörümüzün gelişimine önemli katkılar sağlayacak. Ev tekstili sektörümüz, HOMETEX’in katkısıyla ihracatını ve küresel ticaretten aldığı payı daha da artıracak. KFA Fuarcılık şirketimize, destek veren odalarımıza, ihracatçı birliklerimize, sektör temsilcilerimize ve fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gelecek yıl çok daha güçlü bir şekilde HOMETEX çatısı altında yeniden buluşmayı büyük bir heyecanla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir