İsmail Gülle, TİM’e veda etti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ‘2021 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni ve TİM 29.Olağan Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu ve ödül törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İlk 1000 İhracatçı firma temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek ve ilgili paydaş kurumların Başkanları, TİM Delegeleri, İhracatçı Birliklerinin Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ve Delegeleri ile TİM konsey üyeleri katılım sağladı.

 “Dış Ticaret fazlası veren Türkiye’yi hedefledik”

TİM Başkanı İsmail Gülle, Genel Kurulda gerçekleştirdiği veda konuşmasında, 4 yıllık görev döneminde tarihi bir sürece tekabül ettiklerini, ticaret savaşlarına, pandemiye ve sıcak çatışmalara şahitlik ettiklerini belirterek “Tüm bunlara rağmen, Türkiye’nin ihracatta atılım yaptığı bir dönemi hep beraber inşa ettik. Türkiye ihracatla yükselecek dedik. Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’yi hedefledik.  Hamd olsun, böylesi zorlu bir dönemde dahi, hükümetimizin aldığı etkili önlemlerin yanında adeta milli bir görev şuuruyla hareket eden biz ihracatçılar, krizi bir fırsata çevirerek dünyada emsal gösterilen bir başarıya imza attık. Küresel ticaretten aldığımız payı % 1’in üzerine taşıdık.  Son 21 ayın 19’unda ihracat rekorları kırdık. Tüm bu başarılarda, kuşkusuz, hükümetimiz ile yaptığımız yoğun iş birliği belirleyici oldu” ifadelerini kullandı.

“İhracat ailemize yaklaşık 40 bin yeni ihracatçı firma kattık”

Covid-19 pandemisi süreci de dahil olmak üzere, ihracatçıların karşılaştığı sorunlara hızlı ve etkili çözümler ürettiklerini kaydeden Gülle, “Bizler, bu zorlukların üstesinden gelmenin ancak güçlü bir vizyon ile, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek mümkün olacağına inandık. Bu amaçla istişareyi, diyaloğu ve güçlü iletişimi yaptığımız işin merkezine aldık. İhracatçıları büyük bir aile olarak gördük, tüm ihracatçılara ve ihracatçı adaylarına meclisimizin kapısını sonuna kadar açtık. Bu seferberlikte ailemize yaklaşık 40 bin yeni ihracatçı firma kattık. Özellikle kadınlarımızın ve gençlerimizin yoğun katılımı bizler için büyük bir gurur vesilesi oldu.  Gelen hiçbir telefonu cevapsız bırakmadık.  Sektörlerimizden ve illerimizden gelen tüm davetlere icabet ettik, ülkemizi karış karış dolaştık.  Her yere yetişmek için gayret sarf ettik. Çünkü bu yola çıkarken bunun sözünü vermiştik. Biz de bu kutlu vazifeye başlarken ailemizle vedalaştık.” diye konuştu.

 “100’ü aşkın yeniliği hayata geçirdik”

Gülle, TİM Başkanı olarak Genel Kurula son kez hitap ettiğini ve bundan dolayı hem sevinçli hem de hüzünlü olduğunu belirterek “Sevinçliyim çünkü, çıtayı devraldığımız yerden çok daha yukarı çıkardık ve bu bayrağı öyle teslim ediyoruz. Göreve başladığımızda, ihracat ailesinin ’hâkimi değil hâdimi olmaya’ geldiğimizi ifade etmiştik. İhracat ailesinin, ihracatın tek çatı kuruluşu olan TİM’in Başkanlığına beni seçmesinden sonra zaman su gibi akıp geçti. Ancak biz, su gibi akıp geçen zamana bakıp oturmadık. Zaman ile beraber, hatta bazen zamanın önünde koştuk. Çalışma arkadaşlarımla beraber zaman, mekân ve imkanları zorlayan çok önemli işlere imza attık. 4 yıllık kısa bir sürede 8 yıllık icraat yaptık. TİM’de ‘en’lerin ve ‘ilk’lerin döneminde, 100’ü aşkın yeniliği hayata geçirdik. Cumhuriyetin 100. yılına çok az kala, Cumhurbaşkanımızın yürüdüğü yolda yorulmayan yoldaşı olduk. Hükümetimiz ve Bakanlarımızla uyum içinde çalıştık ne sevgide eksik kaldık ne de saygıda kusur ettik. Bizler için esas olan, Türkiye’de üretimin ve ihracatın artmasına hizmet etmek, bu sayede ülkemizin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması için çalışmaktır. Başkanlığım öncesinde de hayatımın şiarı buydu, görev süremde de tek amacım bu oldu. TİM Başkanlığı görevim bitse de Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim” dedi.

“Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık diyecek hiçbir ihracatçı yoktur”

Makamların gelip geçici olduğunu, esas olanın güçlü ve müreffeh Türkiye olduğunu kaydeden Gülle, “Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği gibi ‘Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz, hâkimi olamadığımız bu dünya için fırıldaklık yapmadan’ doğruca, dürüstçe görevimi yerine getirmeye gayret ettim. Bu makama böyle geldim, bundan sonra da böyle devam edeceğim.  Çok şükür bugün ‘Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık’ diyecek hiçbir ihracatçı yoktur. Geride kalan dört yılın ardından, gök kubbede hoş bir sedâ bırakabilmişsem benim için yeterlidir. İstemeden kırdığımız, üzdüğümüz, yetişemediğimiz kardeşlerimiz varsa, onlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik”

Gerçekleştirilecek olan TİM Başkanlık seçiminin ihracat ve Türkiye açısından hayırlara vesile olmasını dileyen Gülle, “Bizden sonrasını da planladık, istişare ile bu göreve layık arkadaşlarımız arasından Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik. İnanıyorum ki adaletli, karakterli, doğru, verdiği sözlerin arkasında duran bir yönetim sergileyecektir. Bu göreve seçilmeden önce, görevdeyken ve bugün yanımda olan, bu uzun yürüyüşte sevgisini sadakatini eksik etmeyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Her zaman söyledim, yine söylüyorum bu büyük aileyi temsil etmekten gurur duyuyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir