Dijital Pazarlamada Kaçınılmaz Strateji ‘Sosyal Alışveriş’

Sosyal alışveriş, bugün e-ticaretin kritik bir bileşeni haline geldi ve gelecekte de böyle olacak. İşletmeniz bunu benimsemiyorsa, rekabete ayak uydurmak zor olacaktır.

 Sosyal alışverişi tanımlamanın en basit yolu şudur: Sosyal medya + e-ticaret = sosyal alışveriş. Sosyal alışveriş, bir sosyal platformda, bir arkadaş ve kişiler ağıyla paylaşılan bir perakende deneyimidir. Önerme, müşterinin sosyal medyadaki arkadaşlarının ve takipçilerinin satın almalarından ve tavsiyelerinden etkilenmesidir.

Sosyal alışveriş, bir tüketicinin bir marka ile olan etkileşimlerini keşiften etkileşime ve gerçek satın almaya kadar birleştirir. Potansiyel müşterilerle tanışmanın ve araştırma yapanları alıcılara dönüştürmenin akıllıca bir yoludur.

Sosyal satın alma, ticareti sosyal medyaya yönlendirdiğinden, e-ticaret sitelerinde yaygın olan bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Ancak sosyal alışveriş sadece satın almakla ilgili değildir, aynı zamanda kullanıcıları çeşitli çevrim içi kanallarda paylaşmaya, beğenmeye ve tanıtmaya teşvik ederek ürünleri ve hizmetleri sosyal medya deneyimine dahil etmekle ilgilidir.

 2020’de yaklaşık 3,6 milyar insan (dünya nüfusunun yüzde 44’ü) sosyal medyayı kullandı. Araştırmaya göre, tüketiciler her gün 2,5 saatini çeşitli sosyal kanallarda geçiriyor. ABD’li tüketicilerin yüzde 20’sinden fazlası Facebook’ta bir şeyler satın aldı; yaklaşık yüzde 66’sı Instagram’ın işletmelerle iletişim kurmalarını sağladığına inanıyor ve Twitter’ın yıllık geliri büyük ölçüde reklamlardan elde ediliyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında sosyal medyayı yanlış kullanan markalar muazzam fırsatları çarçur ediyor.

Sosyal alışveriş, keşfetmeyi teşvik eden, kişiselleştirmeye izin veren ve kullanıcıların uzmanlığından ve özgünlüğünden yararlanarak güven oluşturan satın alma deneyimini zenginleştirerek bu ihtiyaçları karşılar.

SOSYAL ALIŞVERİŞ NASIL KULLANILIR?

İşte, şirketlerin işlerini büyütmek için sosyal alışverişi nasıl kullanabileceklerine dair bazı önemli notlar:

Sosyal ve tamamlayıcı: Kurumsal web sitenizi veya Shopify mağazanızı tamamlamak için sosyal alışverişi ikincil bir kanal olarak kullanabilirsiniz. Başarılı sosyal alışveriş ağları, bu pazarlama hizmetine özgün bir yaklaşım benimsemiştir; hedef kitleleriyle iletişim kurmak, gerçek zamanlı tanıtım yapmak, potansiyel ve mevcut müşterilere sorunları konusunda yardımcı olmak ve daha fazlası.

Anında ve doğrudan: Ürünlerinizi sosyal medyaya koyarsanız ve alışveriş yapılabilir ürünlerinize bağlantılar paylaşırsanız, daha fazla yanıt ve etkileşim alırsınız. Bu etkileşimler sayesinde gerçek zamanlı olarak değerli veriler elde edersiniz.

Genç demografi: Y ve Z kuşağı sosyal medyayı en aktif kullanan jenerasyonlar. Bu nedenle, markalar bu demografiye, satış hunisinden mümkün olduğunca hızlı ve etkili bir şekilde geçmeleri gereken kritik tüketiciler olarak bakarlar.

Mobil destekli: Mobil uyumlu bir şirkete sahip olmak, üretici ekonomisinin yükselişiyle birlikte özellikle önemli hale geliyor.

SOSYAL ALIŞVERİŞ AVANTAJLARI

Hem işletmeler hem de müşteriler sosyal alışverişten yararlanır. Girişimciler ve küçük işletmeler için yeni olanaklar açan, özgürleştirici bir güçtür.

 Kolaylık ve erişilebilirlik: İnternet bağlantısı olduğu sürece, alışveriş yapanlar her zaman, her yerde sosyal sitelerden alışveriş yapabilirler.

Markalaşma ve etkileşim: Bir markayla düzenli olarak etkileşime giren kişilerin onu önerme olasılığı daha yüksektir. Sosyal medyada ağızdan ağıza iletişim, etkileşimi ve web sitesi trafiğini daha iyi artırmak için pazar gelişimine yardımcı olur.

Metrikler ve içgörüler: Facebook, Instagram ve Twitter; gösterimler, etkileşimler ve erişim için ölçümler sağlar. Çoğu sosyal medya platformu, web sitenize gelen ziyaretçileri ölçmenize olanak tanıyan bir tıklama sayacı içerir.

Geri bildirim ve güvenilirlik: Geri bildirim, bir markayı yaratma ya da yıkma gücüne sahiptir. Markanız saygın olarak algılandığında, işletmenizi alanınızda niş bir otorite olarak konumlandırabilirsiniz.

SOSYAL ALIŞVERİŞ TRENDLERİ

Sosyal pazarlama kampanyalarınızı tamamen optimize etmek için aşağıdaki sosyal alışveriş trendlerine dikkat edin.

 Facebook mağazalarını özelleştirme: Bu, müşterilerinize markanızı yansıtan ve sizi rakiplerinizden ayıran bir deneyim sunmanıza olanak tanır. Web sitenizdeki fotoğrafları ve ürün kataloglarını Facebook mağazalarınıza aktarabilir ve bu köklü platformu e-ticaret sitenizin bir uzantısı haline getirebilirsiniz.

Instagram Drops: Markalar, gönderilerde, hikayelerde ve Reels’da Drops’u tanıtmak için ürün etiketlerini kullanabilir.

Sohbet ticaretini keşfetme: Chatbotlar insanlar kadar kapsamlı olamasa da sorulara hızlı ve spesifik cevaplar verebilirler, en uygun ürünü seçme konusunda rehberlik edebilirler.

Mikro-influencer’lar ile ortaklık: Bin ila 100 bin takipçisi olan mikro-influencer’lar ile ortaklık daha özgün bir his veriyor ve reklamlar o kadar bariz olmuyor. Ayrıca, mikro-influencer’lar genellikle niş tabanlı olduğundan, ürününüz veya hizmetiniz bir sosyal besleme ve akış denizinde kaybolmaz.

SOSYAL ALIŞVERİŞ OPTİMİZASYONU

Sosyal medya ağları tarafından sağlanan yerleşik araçları ve şablonları kullanmanın yanı sıra aşağıdaki yöntemlerle markanızın sosyal alışveriş potansiyelini optimize edebilirsiniz:

Sohbete katılmak: İlk adım, başkalarının markanız hakkında söylediklerini araştırmaktır. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: Sosyal medyada arama yapmak için etiketler kullanın veya şirket adıyla bir Google araması yapın. Elde edeceğiniz sonuçlar pazarlama stratejinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda size daha iyi bir anlayış sağlayacaktır.

İçeriğinizle tutarlı olmak: Kaliteli bir içerikteki tutarlılık, yeni takipçiler çekecek ve mevcut olanları meşgul edecektir.

Müşteri hizmetleri desteği sağlamak: Facebook canlı sohbet, bunun için popüler bir seçenek ayrıca birçok büyük şirket yalnızca müşteri sorularına yanıt vermek için ayrı sosyal medya profilleri oluşturuyor.

Müşterilere odaklanmak: Ürününüzün reklamını yapmak için en etkili yaklaşım, alıcılarınızın içeriğinizi üretmesine izin vermektir. Kullanıcıların içeriği, sosyal doğrulamayı gösteren, güvenilirliği artıran ve daha fazla satın alma sağlayan, güven oluşturan bir unsur görevi görür.

Sosyal medya planı oluşturma: Hedef kitlenizle en alakalı sosyal medya sitelerinde etkileşim kurun. Müşterilere akışınızdan ne görmek istediklerini sorarak bu hedefe ulaşmak için bir plan yapın.

SOSYAL ALIŞVERİŞ TÜRLERİ

Aşağıdakiler en popüler sosyal alışveriş türleridir. Teknoloji ilerledikçe daha fazlası yolda.

Sosyal ticaret: Sosyal ticaret, sosyal medya ağları aracılığıyla ürünlerin alım satımıdır.

Grup alışverişi: Bir grup insanın birlikte bir ürüne ilgi göstermesi veya satın almasıdır.

Canlı alışveriş: Markaların yeni kitlelere ulaşmasına ve ürünlerini çalışırken göstermesine olanak tanır.

Artırılmış gerçeklik (AR) ticareti: Müşterilerin ürünü satın almadan önce denemelerini sağlamak için 3D haritalama teknolojisini kullanır.

Konuşarak ticaret: Satıcı ve alıcıların bir sohbet robotu veya bir mesajlaşma uygulaması kullanarak gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir