Matriks, Android Yazılımcı Meslek Edindirme Programı başlıyor

Türk yazılım mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen Matriks; 20’nci yılında sektöre yeni kadın yazılımcılar kazandırmak için ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programını başlattı.

Matriks, depremden etkilenen 11 ilde yaşayan, bu illerdeki üniversitelerde eğitim gören ya da mezun olan kadınları “Android Yazılımcı Meslek Edindirme”  programıyla yazılım sektörüne kazandırmayı hedefliyor. Matriks’in Up School iş birliği ile gerçekleştireceği ‘Matriks Kadın Android Yazılımcı Meslek Edindirme’’ programına başvurular 2 Haziran’da başladı ve 15 Haziran’da sona erecek. Üç ay sürecek programdan mezun olan kadınlar hem Matriks’te hem de yazılım sektöründe çalışma şansı yakalayacak.  

Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, Matriks’in çalışanlarının yüzde 33’ünün kadın olduğunu hatırlatarak hem sektördeki kadın istihdamını artırmak hem de deprem bölgesiyle ilişkili öğrenci ya da yeni mezun kadınların yazılım alanındaki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla bu projeye başladıklarını söyledi. Şirket olarak kuruldukları günden bu yana kadın istihdamına çok önem verdiklerini ifade eden Cem Tutar, “Kadın çalışanlarımızın yüzde 30’u mühendislerden oluşuyor. Ar-Ge ekibimizde 8 kadın yönetici bulunurken idari ekiplerimizde ise 10 kadın çalışanımız yönetici pozisyonunda çalışıyor. Kadın çalışanlarımızın yüzde 28 de yönetici pozisyonunda yer alıyo r. Buna karşın bağımsız platformlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalar Türkiye’de bilişim alanında çalışanların sadece yüzde 9,9’unun kadın olduğunu gösteriyor. Biz yazılım tarafındaki kadın sayısını artırmanın da sektörümüze değer katacağına inanıyoruz. Bu nedenle teknolojide rol model kadınlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi girişimi Up School ile bu programı başlattık” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir