10 milyon hanenin günlük tüketimine eşdeğer ‘su tasarrufu’

Arçelik, sürdürülebilirlik kapsamında, BM girişimi olan CEO Water Mandate’in destekçisi olduğunu açıkladı.  Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, marka olarak 8 yılda 8,1 milyon ton su tasarrufu sağladıklarını kaydetti.

Arçelik, sürdürülebilirlik ve iklim krizi ile mücadele kapsamında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin girişimi olan ve iş liderlerini su yönetimi konusunda harekete geçirmeyi hedefleyen CEO Water Mandate’in destekçisi olduğunu duyurdu.

CEO Water Mandate’e destek veren şirketler; su yönetimi konusunda hem kendi operasyonlarında hem de tüm değer zinciri boyunca çalışmalarla, su yönetimi konusunda iş birlikleri geliştiriyor.

Marka olarak, son 8 yılda eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 8,1 milyon ton su tasarrufu sağladıklarını belirten Arçelik Ceo’su Hakan Bulgurlu, bu rakamın 10 milyon hanenin günlük su tüketimine eşit olduğunu dile getirerek “2030’a kadar Türkiye, Romanya, Rusya, Tayland, Güney Afrika ve Pakistan üretim tesislerimizde ürün başına su çekimini 2015 baz yılına göre yüzde 45 oranında azaltmayı hedefliyoruz. CEO Water Mandate destekçilerinden biri olarak; tüketicilerimize doğa dostu teknolojiler sunmaya devam edecek, su yönetimi alanındaki yenilikçi çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Su kaynaklarının azalmasının bugün dünyanın birçok yerinde yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaştığını söyleyen Bulgurlu, 22 Mart Dünya Su Günü mesajında “Her yıl dünya nüfusunun yarısından fazlası susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Canlılar için bir yaşam kaynağı olan suyun sürdürülebilir kullanımı için biz de Arçelik olarak, sorumlu üretim ve tüketim anlayışımız doğrultusunda önemli adımlar atıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon gücümüz ile enerji ve su verimliliği daha yüksek ürünler geliştiriyoruz. Son 8 yılda eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 8,1 milyon ton su tasarrufu sağladık; bu 10 milyon hanenin günlük su tüketimine eşit. Ayrıca son 12 yılda işletmelerimizde gerçekleştirdiğimiz su verimliliği ve yağmur suyu geri kazanımı çalışmalarımız ile 2,17 milyon m3 su tasarruf ettik; bu miktar da yaklaşık 2,7 milyon hanenin günlük su tüketimine denk. 2030’a kadar Türkiye, Romanya, Rusya, Tayland, Güney Afrika ve Pakistan üretim tesislerimizde ürün başına su çekimini 2015 baz yılına göre %45 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için su kaynaklarının doğru kullanımı hayati önem taşıyor. Bu nedenle Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) girişimi olan CEO Water Mandate destekçilerinden biri olarak; tüketicilerimize doğa dostu teknolojiler sunmaya devam edecek, su yönetimi alanındaki yenilikçi çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için çalışacağız” paylaşımında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir