2022’nin ilk ‘ETİD Sektör Buluşması’ gerçekleştirildi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2022 yılının ilk Sektör Buluşması’nı Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirdi.

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; Ticaret Bakanlığı E-Ticaret Dairesi Başkanı Mehmet Kayış, E-İhracat, Dijital Pazarlama ve Yeni Nesil Teknolojiler Bölüm Başkanı Hasan Önal, 130 markadan 250’ye yakın sektör temsilcisi ve basın mensupları katılım sağladı.

Papara ve Uyumsoft’un platin, Defacto, Paycell, Pınaronline, PttAVM, Rubi Brands ve Trendyol’un altın sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte e-ticaret sektörü tüm yönleriyle ele alındı.

“400 milyar TL’lik işlem hacmine ulaşıldı”

Sektör Buluşması’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, 2021’de online alışveriş harcamalarının 2020’ye oranla büyüme ivmesini sürdürerek cirosal bazda 400 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştığını kaydetti. Ekmekçi, yılsonuna gelindiğinde % 40 büyüme ile 560 milyar TL’lik işlem hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.  

Ekmekçi, ETİD’in faaliyetleri ve sektöre ilişkin olarak “ETİD kuruluşundan bu yana e- ticaret sektörünün geliştirilmesi adına çalışmalarını yürütüyor. Sektörün temsil ihtiyacının karşılanması için verdiğimiz hizmetleri sürekli geliştirerek üyelerimizle birlikte Türkiye’deki e- ticaret payının % 95’inden fazlasını karşılıyoruz. Dernek olarak, ana misyonumuzu sektörün öncüsü olmak, sağlıklı büyüme ve doğru regülasyonları sağlamak oluşturuyor. Beklenen ve ciddi değişikliklerin öngörüldüğü yeni e-ticaret yasası bu yıl hayata geçecek. Bu yasa çerçevesinde ilgili devlet kurumları ile yakın temas kuruyoruz. Dernek olarak gündemimizdeki diğer önemli konuları sektördeki istihdamın artırılması ve networking organizasyonları oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“e-ticaret sektörü yıllık olarak % 65 oranında büyüyor”

Sektörün, çok yeni ve hızla büyüyen bir sektör olduğunu dile getiren Ekmekçi, “Dolayısıyla sektör paydaşlarını yılda dört kez bir araya getirdiğimiz networking organizasyonlarıyla, sektörün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamak bizler için büyük önem taşıyor. Ayrıca Türkiye’nin en değerli üniversiteleriyle iş birliği içerisinde, istihdam oranlarının artırılması ve e-ihracatın yaygınlaşmasını amaçlayan çalışmaları hayata geçiriyoruz. Pandemi ile birlikte tüketici alışkanlıkları da değişti. Tüketiciler online alışverişe alıştı, üreticiler ve perakende sektörü de e-ticaretin ulaşılabilirliği, düşük maliyeti ve fırsatlarına uyumlu hale geldi. Türkiye’de e-ticaret sektörü yıllık olarak % 65 oranında büyüyor. Bu büyüme ivmesinin sürmesini ve 2022’de sektör cirosunun 560 milyar TL’yi geçeceğini öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir