‘En İyi İşveren’den yenilikçi uygulamalar geldi

Forbes tarafından son 5 yıldır üst üste ‘Türkiye’nin En İyi İşvereni’ seçilen ve bununla birlikte 2021 yılında ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ listesinde ilk 200 şirket arasında yer alan Koç Holding, kişiselleştirilmiş hibrit çalışma deneyimi ve birçok farklı ofisten çalışma olanağı sunan Office Free projesini devreye aldı.

Koç Topluluğu çalışanlarının istedikleri gün, istedikleri yerden çalışabilmelerine olanak sağlayan Office Free Projesi, Türkiye’nin dört bir yanında yer alan 40’tan fazla Koç şirketinin ofislerini topluluk çalışanlarının kullanımına sunuyor.

Office Free uygulaması ile beraber, hem bilgisayar hem de mobil uygulama üzerinden erişim sağlanan bir rezervasyon platformu da hayata geçirildi. Rezervasyon platformu; çalışanlara günlük, haftalık veya aylık iş programı oluşturma imkânı sunuyor.

Çalışanlar için ofisten masa ve donanıma kadar ‘kişiselleştirme imkânı’

Office Free uygulamasıyla birlikte çalışanlar, işlerinin gerekliliklerine göre uzaktan çalışacakları günleri kendileri belirlerken, uygun roller 5 güne kadar uzaktan çalışabiliyor.

Şirket çalışanları, ofisten çalışmak istedikleri günlerde, toplu taşımaya yakın, spor salonlu ofislerden, manzaralı masa, cam kenarı masa, çift monitörlü masa gibi en detay ihtiyaçlarına kadar seçim yaparak çalışacakları ofise karar verme imkânına sahipler. Uygulama ile çalışanlara günlük öğle yemeği desteği ile aylık internet paketi de sağlanıyor.

Holdingin 25’ten fazla şirketinin farklı noktalarında 45 adet Office Free çalışma alanı yer alırken, bu sayının yurt dışındaki ofisleri de kapsayacak şekilde 100’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

“Amaç çalışma arkadaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler sunmak “

Koç Topluluğu olarak çalışma arkadaşlarının ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamak; bu ihtiyaçlara yönelik yenilikçi çözümler sunmak için birçok alanda çalışmalar yürüttüklerini belirten  Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, “Bu alandaki pratiklerimiz sayesinde, pandeminin en başında çalışma arkadaşlarımızı hızlıca uzaktan çalışmaya yönlendirdik. Dijitalleşmede attığımız adımlar, teknoloji ve inovasyon yatırımlarımız ve çevik çalışma modelini son birkaç yıldır aktif bir şekilde uygulamamız, bu alandaki adaptasyon hızımızı önemli ölçüde artırdı. Uzaktan çalışma deneyimini en üst seviyeye taşıyacak projeler geliştirmeyi de sürekli odağımızda tutuyoruz” diye konuştu.

45 noktada ortak çalışma alanları oluşturduk”

Akkol, uygulama ile birlikte çalışanların işlerinin gerekliliklerine göre uzaktan çalışacakları günleri kendilerinin belirlediğini kaydederek “Office Free ile çalışma arkadaşlarımıza uzaktan çalışma tercihlerini yapabilme özgürlüğünün yanı sıra, istedikleri herhangi bir şirket ofisinde çalışma imkânı da sağlayarak, alışılagelmiş hibrit çalışma modelinin ötesinde bir deneyim sunuyoruz. Halihazırda 45 noktada ortak çalışma alanları oluşturduk. Bu sayıyı yurt dışı ofislerimizle birlikte 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece Koç Topluluğu Spor Kulübü yerleşkemizde 3 adet Office Free alanımız var, bu lokasyona 2 ofis daha ekleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Office Free Projesini hayata geçirmeden önce yaptıkları araştırmalardan da çarpıcı sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Akkol, “Uzaktan çalışmayı deneyimleyen çalışma arkadaşlarımıza ve yöneticilerimize sorduğumuzda, çalışma verimliliği, motivasyon ve deneyim açısından iş yerinde çalışmaya kıyasla yüzde 80’in üzerinde bir memnuniyet söz konusu. Bununla birlikte, araştırmalara göre 2000’den sonra doğanların uzaktan çalışma isteği yüzde 80’in üzerinde. Bu istek bizim için son derece önemli çünkü Koç Topluluğu’ndaki 105 binin üzerindeki çalışma arkadaşlarımızın yaş ortalaması 36, Y ve Z jenerasyonu çalışan oranımız ise yüzde 74. Biz de tüm bu beklenti ve içgörüler doğrultusunda, Future of Work vizyonumuzu destekleyen bu proje ile yüzde 70’inden fazlası genç kuşaktan oluşan çalışma arkadaşlarımıza ihtiyaç duydukları çalışma deneyimini sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir