Getir, 12 milyar dolar değerleme ile birlikte ‘decacorn’ oldu

Getir, ocak ayında çıktığı yeni yatırım turunu, 768 milyon dolarlık yatırımla tamamladı. Ülkemizin globalde en hızlı büyüyen hızlı teslimat girişimlerinden biri olan Getir, çıktığı yeni yatırım turu ile birlikte  11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşmış oldu.

Mubadala Investment Company’nin liderlik etmiş olduğu son yatırım turunda, Abu Dhabi Growth Fund (ADG), Alpha Wave Global, Sequoia Capital ve Tiger Global ise Getir’in yatırımcıları arasında yer aldı.

Geçen yıl mart ayında unicorn unvanını alan Getir, bir yıl gibi kısa sürede ulaştığı değerlemenin ardından 10 milyar dolar barajını aşarak hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk decacorn’u olmayı başardı.

Dünyada yer alan unicorn şirketlerin listelendiği CB Insights’ın yayınladığı verilere göre Getir, dünyadaki 1.052 unicorn şirket arasında son değerleme ile 36. sıraya yükseldi.

Bu değerlemenin Getir’i Avrupa’daki unicorn şirketler listesinde 4.sıraya taşıdığını kaydeden Getir Kurucusu Nazım Salur, “Getir’in Avrupa’da sektöründe ilk decacorn olması, Türkiye girişimcilik ekosisteminin neleri başarabileceğini gösteriyor. Ortalama 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile buluşması, dünyada yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görüyor. Son yatırım turunda yatırımcılarımızın ilgisi, bize olan güvenlerinin ve uluslararası pazarlardaki büyümemize olan desteklerinin de göstergesi. Yeni kaynak ile hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki faaliyetlerimizi büyütmeyi sürdürürken, çalışanlarımıza yatırım yapmaya ve bünyemize yeni yetenekler katmaya devam edeceğiz”  diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak Mubadala Investment Company Girişim ve Büyüme Yatırımlarından Sorumlu Başkanı İbrahim Ajami ise “Hızla değişim gösteren tüketici alışkanlıkları sonucunda online alışverişin benimsendiğini görüyoruz. Market alışverişi sektörü de küresel olarak bu alandaki en büyük dijitalleşme fırsatlarından birini sunuyor. Önümüzdeki dönemde Getir’in girmiş olduğu yeni kategoriler ve ülkelerle birlikte sektör liderliğini koruyacağına inanıyoruz. Getir büyümesini sürdürürken biz de bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir