“Gezegenin sağlıklı geleceği için proje geliştireceğiz”

Türkiye Bilişim Vakfı’nın genel kurulu 21 Mart tarihinde yapıldı. Kurulda, vakfın dönem faaliyetleri, eğitim projeleri, ödül programları, rapor çalışmaları, AB Fonlarıyla yürütülen projeler ve platformlar değerlendirildi.

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, vakıf olarak, gezegenin sağlıklı geleceğine yönelik projeler geliştireceklerini belirtti. TBF olarak veriye dayalı bilim ışığında ilerleyen çalışmaları destekleyeceklerini kaydeden Eczacıbaşı, AB standartlarında yürütülen projelerin bir parçası olmayı isteklerini ifade etti.

Vakfın bundan böyle gezegenin sağlıklı geleceğine yönelik çalışmalar yapacağını, veriye dayalı, bilimin ışığı altında ilerleyen projeler geliştireceklerini kaydeden Eczacıbaşı, “Avrupa Birliği standartlarında benzer çalışmaları yapan ağların bir parçası olmak istiyoruz. Teknolojiler yeni uygulamaların, yeni uygulamalar yeni kavramların hayatımıza girmesine neden oldu. 30 sene içinde yepyeni bir kuşak çalışma hayatına atıldı ve yeni hikâyelere kucak açtı. 2021 yılı TBV’nin de rotasını yönlendirmesi için bir karar yılı oldu” diye konuştu.

“Vakıf olarak amacımız Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürmek”

Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme amacıyla çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Eczacıbaşı, “TBV, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinlikleri gerçekleştirmek ve özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ekonomik yaşam üzerine etkilerini inceleyip nitelikli ve saygın paydaşlarla birlikte projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Vakfımız bundan böyle çalışmalarını uzayda soluk bir mavi noktadan oluşan gezegenimizin sağlıklı geleceğine yönlendirecek ve bu hikâyeye ülkemizin de imzasının olmasına çalışacaktır” diye konuştu.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye’de bilgi, iletişim ve elektronik alanlarında standartların oluşturulması; bununla birlikte sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek için Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) ile ortaklaşa Dijital Türkiye Platformunu hayata geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir