“Havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız”

Antalya Havalimanı Projesi Kamu-Özel İş Birliği İhalesi Kira Peşinatı Ödeme Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımıyla düzenlendi.

Akdeniz’in en büyük turizm merkezi Antalya’da, Fraport ile 4 yıldır uyumlu ve başarılı bir işletme gerçekleştirdiklerini belirten TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, DHMİ’nin aralık ayında düzenlediği ihaleyi kazanarak işletme süresini 2052’ye kadar uzattıklarını kaydetti.

Şener, törende gerçekleştirdiği konuşmasında “Ortağımız Fraport ile birlikte yapacağımız yatırımla havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız” dedi

İhale şartnamesindeki koşulları sağlamak üzere TAV ve Fraport olarak ciddi bir çalışmalar içine girdiklerini aktaran Şener, önemli bir sermaye yatırdıklarını ve havalimanını da geliştirmek üzere çalışmalara başladıklarını belirtti.

İhale şartnamesinin diğer önemli maddesi olan ön ödemeyi gerçekleştirdiklerini kaydeden Şener, “Dünya ekonomisinin bugünkü durumunda ve Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğü bu ortamda finansmanın yaklaşık üçte ikisinin yurt dışından gelmesi, hiçbir yolcu ya da kredi üstlenim garantisi bulunmayan, dolayısıyla kamu riski içermeyen bu projeye, finansal modelimize ve Türkiye ekonomisinin geleceğine duyulan inancın göstergesidir” diye konuştu.

Şener, Antalya Havalimanı’nın Covid-19 Pandemisi öncesinde, 2019 yılında 35,7 milyon yolcu ağırladığını aktararak “2021’de seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kalkmasıyla güçlü bir şekilde toparlanarak 22 milyon yolcuya ulaştı. Ortağımız, Fraport ile birlikte yapacağımız yatırımla havalimanının kapasitesini yıllık 80 milyon yolcuya çıkaracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir