“Her kurum ve vatandaşın, sürdürülebilir bir çevre bilincinin yaygınlaştırılması sorumluluğu bulunuyor”

Sanayi kuruluşlarının yalnızca ekonomik kalkınmayı değil çevreyi koruyan, kaynaklara saygı duyan bir ekonomik kalkınmayı benimsemeleri gerekiyor. Nihai olarak; yaşamın olmadığı, suyun, havanın, toprağın kirlendiği bir çevrede ekonomik göstergeler bir anlam ifade etmeyecek.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin ‘Sürdürülebilir Kampüs Projesi’ üniversitenin iç ve dış paydaşlarının destekleriyle büyüyor. Proje kapsamında yağmursuyu hasadı sistemi oluşturulurken, Çevre Mühendisliği bölümünün çatı alanının yaklaşık 200 m2’lik bir bölümü aktif olarak kullanıldı. Binadaki yağmursuyu olukları, 150 mm çaplı ortak sisteme bağlandı ve toplanan yağmur suları da 2000 litrelik yeraltı tankına verildi. Kontrol paneline bağlı olarak çalıştırılan dalgıç pompa ile bölümün zemin temizliği ve bahçe sulamasında ihtiyaç duyulan su miktarını karşılayacak bir yapı oluşturuldu.

HİTACHİ ASTEMO’DAN ÇEVRE İÇİN ÖNEMLİ DESTEK

Hitachi Astemo Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nün geliştirdiği ‘Sürdürülebilir Kampüs Yağmur Suyu Hasadı Projesi’ne destek oldu.

27 ülkede yaklaşık 140 tesiste 90 bin kişiyi istihdam eden global bir otomotiv teknoloji şirketi olan Hitachi Astemo’nun Türkiye Fabrikası, sürdürülebilir gelecek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Sürdürülebilir Kampüs Projesi, üniversitenin iç ve dış paydaşlarının destekleriyle büyüyor. Proje kapsamında kampüs binalarında yağmursuyu hasadına ilişkin ilk çalışma Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası’nın destekleriyle Çevre Mühendisliği Bölüm Binası’nda hayata geçirildi.

Projenin protokol töreni BUÜ Rektörlük binasında yapıldı. Törende Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feza Karaer, Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü Prof. Dr. Güray Salihoğlu ve akademisyenler ile Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası Genel Müdürü Murat Bayram ve firma çalışanları hazır bulundu.

Hitachi Astemo Türkiye, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile iş birliği yaptı ve Çevre Mühendisliği Bölümü ‘Sürdürülebilir Kampüs Yağmur Suyu Hasadı Projesi’ne destekte bulundu.

Çevreye verilen zararı en aza indirmeyi hedeflediklerine dikkat çeken Hitachi Astemo Türkiye Genel Müdürü Murat Bayram, “Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası olarak grubumuzun 2030 yılına sıfır karbon emisyonu ile girme hedefine uymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede adımlar atıyor ve projeler üretiyoruz. Hep birlikte el ele vererek, sürdürülebilir çevre hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Bursa Uludağ Üniversitesi ile yapılacak olan iş birliği çalışmalarına her zaman varız. Daha yaşanabilir bir gelecek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde yağmursuyu hasadına ilişkin ilk çalışma, BUÜ Sürdürülebilir Kampüs Projesi kapsamında, Hitachi Astemo Türkiye Fabrikasının destekleriyle, Çevre Mühendisliği bölüm binasında hayata geçirildi. Proje ile bölümün temizliği ve bahçe sulamasında ihtiyaç duyulan su miktarını karşılayacak bir yapı oluşturuldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir