Koç, işe alımlarda yapay zekâ teknolojisini kullanacak

Koç Topluluğu, işe alım süreçleri ile yapay zekâ teknolojisini birleştirecek. Koç Holding tarafından tasarlanan yapay zekâ yazılımı öncelikle, Koç Topluluğu’nun kurumsal kariyer platformu Koç Kariyerim için kullanılacak.

Koç Kariyerim kullanıcıları, bilgilerini, tek tek girmek zorunda kalmadan, sadece mevcut özgeçmişlerini sisteme yükleyerek otomatik olarak profillerini oluşturabilecekler. İşlenen veriler, yapay zekâ destekli yazılım sayesinde kişinin yeteneğine uygun bir pozisyon açıldığında başvuru yapılmasına gerek kalmadan eşleştirme yapacak.

Koç Holding liderliğinde, KoçDigital ile birlikte tasarlanmış olan sistem, yapay zekâ algoritması ile hem Türkçe hem de İngilizce özgeçmişlerde yer alan verileri yüksek başarı oranı ile işliyor. Sistem sayesinde, açık pozisyonlar daha hızlı bir şekilde, daha doğru yeteneklerle eşleşiyor; sadece adaylar için değil, işe alım uzmanları için de zaman tasarrufu sağlanıyor. Milyonlarca adayın bilgisini tarayarak pozisyona uygun yeteneklerden rafine ve doğru eşleşmiş bir aday havuzu yaratan sistem, nitelikli adayların gözden kaçmasına engel olurken, işe alım sürecinde de eşitlikçi bir yapı sunuyor.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini, iş süreçlerini sadeleştirmek ve ekosistemlerinin de bu gelişmelerden yararlanmalarını sağlamak için örnek projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, “40’tan fazla ülkede, 10’dan fazla sektör ve 100’ün üzerinde şirketimizde 110 bini aşkın çalışma arkadaşımız bulunuyor. Yakın zamanda tüm Koç Topluluğu şirketlerinin iş fırsatlarını Koç Kariyerim çatısı altında toplamıştık. Bu platform sayesinde adaylar, Topluluğumuz genelindeki tüm iş ilanlarına erişebiliyor, çalışma arkadaşlarımız da rotasyon fırsatlarına tek bir yerden ulaşabiliyor. Koç Kariyerim üzerinden son olarak devreye aldığımız ve çalışma arkadaşlarımızın kodladığı yapay zekâ teknolojisinin hem önemli bir kaynak tasarrufu sağlayacağına, hem de doğru yetenekleri Topluluğumuza kazandırmada faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir