‘Legion d’Honneur’ nişanına layık görüldü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkılarından dolayı Fransa’nın en üst düzey devlet nişanı olan ‘Legion d’Honneur’e layık görüldü.

Fransa tarafından Napoleon Bonaparte döneminden itibaren tüm dünyada üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen ve Fransa’nın en prestijli devlet nişanı kabul edilen ‘Officier dans L’Ordre National de la Legion d’Honneur’e layık görülen IEA Başkanı Birol, ödülün kendisini gururlandırdığını kaydetti.

2015 yılında imzalanan ve hâlihazırda 190’ın üzerinde ülkenin onaylamış olduğu Paris Anlaşması ile konulan hedeflerin başarılması için çalışmalar yürüttüklerini belirten Birol, “Paris Anlaşması, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan en önemli anlaşma. Bu anlaşmanın amacı, iklim krizinin önüne geçmek. Biz geçen sene Paris Anlaşması hedeflerinin hayata geçmesi için küresel enerji sektöründe hangi somut adımlar atılması gerektiğini ve bu adımlara dair bir yol haritası çizdik” şeklinde konuştu.

“Gelişmekte olan ülkelerin penceresinden baktık”

Bu yol haritasında dünyadaki enerji sektörünü nasıl değiştirmek gerektiğini ve sektörün Paris Anlaşması hedefleriyle nasıl uyumlu hale geleceğini analiz ettiklerini belirten Birol, “Bu analizin yanı sıra bir yandan Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmaya çalışırken aynı zamanda enerji fiyatları nasıl makul bir düzeyde tutulabilir ve enerji güvenliği nasıl sağlanabilir diye bu çalışmaları yaptık. Paris Anlaşması taahhütlerini yerine getirirken konuya gelişmekte olan ülkelerin penceresinden baktık. Yaptığımız bu çalışmalar devlet nişanına layık görülmemizi sağladığı için de çok mutluyum” değerlendirmelerinde bulundu.

IEA Başkanı Birol, TIME dergisinin 2021 yılında dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde yer alan tek Türk olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir