“Marka konumlandırması, doğru ürün, yüksek kalite ve müşteri odaklı strateji globalde bilinirliği artırır”

Katma değerli üretimi, istihdama katkısı, ülke ekonomisine kazandırdığı net döviz getirisi ile Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisi, 2021’i rekorlarla kapattı. Yıllık ihracatını 3 milyar dolardan fazla artırarak ilk kez 20 milyar doların üzerine taşıyan sektör, cari açığın kapatılmasına da ilk kez 18 milyar dolardan fazla katkı vermiş oldu.

1991 yılında İstanbul’da kurulan ve denim uzmanlığından aldığı güçle küresel moda dünyasında söz sahibi bir ‘lifestyle markası’na dönüşen Mavi; Türkiye, ABD, Kanada, Almanya, Rusya ve Avustralya’nın aralarında bulunduğu 33 ülkede 439’u Mavi shop olmak üzere yaklaşık 4.500 noktada müşterileriyle buluşuyor.

Perfect Fit anlayışıyla müşterilerinin hayat tarzına, vücuduna ve kalite beklentisine mükemmel uyan jean’ler tasarlayan Mavi dünya premium jean markaları arasında ilk sıralarda gösteriliyor. Mavi’nin küresel satışlarında, denim ürünler kategorisi %42, lifestyle giyim kategorisi %58 pay alıyor.

Mavi’nin 2021 yılı konsolide gelirleri bir önceki seneye oranla % 92 artış kaydederek 4 milyar 619 milyon TL’ye ulaştı. Şirket, 2021’de 423 milyon TL net kâr elde etti. Türkiye’de % 94 ve uluslararası pazarlarda % 86’lık bir büyüme oranı yakalayan Mavi, Covid-19 pandemi döneminde yaşanan normalleşmeyle birlikte, hem perakende hem de e-ticarette yükselişini sürdürdü. Gelirlerinin yanı sıra 2021 yılında tüm kategorilerde adetsel büyüme de yakalayan ve 10 milyonun üzerinde jean satışı gerçekleştiren Mavi, Türkiye’de kadın, erkek ve jean pazarlarındaki payını artırdı.

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, 2021 yılı rakamları ile ilgili olarak “Temeli insan ve finansal yönetimi sağlam global bir şirket olarak, marka konumlandırmamız, doğru ürün, doğru fiyat, yüksek kalite ve müşteri odaklı stratejimiz, esnek tedarik zinciri, ürün planlama ve stok yönetimi mekanizmalarımız sayesinde yılı beklentilerimizin üzerinde bir büyüme ve kârla kapattık. Operasyonlarımızdan yarattığımız nakit sayesinde net nakit pozisyonumuzu ciddi anlamda artırdık ve bilançomuzu daha da güçlendirmeyi başardık” değerlendirmesinde bulundu.

Yavuz, perakende operasyonlarında daha da güçlendiklerini kaydederek “Trafiğin pandemi öncesi seviyelere geri gelmesiyle birlikte; Türkiye perakende birebir mağaza satışları % 73,3 büyüdü. Bu performansta % 42,7 işlem sayısı artışı ve % 21,4 sepet büyümesi etkili oldu. 7 net mağaza açılışı ve 8 mağaza genişlemesiyle tüm dünyada 456 mağaza ve yaklaşık 4 bin 500 noktaya ulaştık. Yenilenen mağaza konsepti ve bin metrekarelik mağaza projeleriyle müşterilerimizin fiziksel deneyimlerini iyileştirmeye devam ediyoruz. Kendi kanallarımızın yanı sıra çeşitlenen ve büyüyen marketplace iş birliklerimiz sayesinde online satışlarımız globalde % 95, Türkiye’de % 104 arttı. E-ticaretteki büyümemizi Mavi’nin güçlü dijitalleşme ve CRM altyapısıyla sürdürürken, SAP geçişiyle birlikte ERP dönüşümümüzü tamamladık. Yenilenen mavi.com ile müşterilerimize daha iyi ve daha kolay bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Markamıza yatırıma kesintisiz devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de uzun vadeli hedeflerimize odaklanarak, tüm operasyonlarda verimliliği ön planda tutmaya, kaliteyle sürdürülebilir büyüme stratejimizi değişen müşteri davranışlarını dikkate alarak şekillendirmeye ve pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2021’de en önemli değer alanlarından birinin sürdürülebilirlik olduğunu belirten  Yavuz, All Blue yaklaşımıyla bu yıl sürdürülebilirliği şirket kültürüne, vizyonumuza, iş yapış şekillerine, ürünlere ve büyüme hedeflerimize entegre etmek üzere önemli yol aldıklarını aktardı.

Bu alanda yaptıkları başarılı çalışmalarla ‘Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazandıklarını ifade eden Yavuz, “ Daha Mavi. Daha İyi. Hepimizin Mavi’si mottosuyla her gün daha iyisi için çalışıyor, bugünden başlayarak yarın için aksiyon alıyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) destekleyen stratejimiz ile Güçlendiriyor, Koruyor, Dönüştürüyor ve Harekete Geçiriyoruz. Yayınladığımız ilk sürdürülebilirlik raporumuzda uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerimizi açıkladık. 2030 yılında tüm denim koleksiyonumuzu doğa dostu All Blue ürünlerinden oluşturmayı hedefliyor ve 2050 yılına kadar iklim pozitif bir şirket olmayı taahhüt ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de daha Mavi ve daha iyi bir dünya için tutkuyla çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir