“Türkiye’ye 3 GSM operatörü yetmez”

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri’nin Türkiye’de gelişemediğini belirterek, “3 GSM operatörü yetmez. 4, 5, 6 operatör olsun” dedi.

Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri (SMŞH) alanında bugüne kadar gelişmiş ülkelerdekine benzer bir pazarın oluşturulamadığını belirten Teberci, bu durumun Türkiye için önemli bir ekonomik kayıp olduğunu kaydetti.

Teberci, Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri (SMŞH) alanında yaşanan çifte vergilendirme sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirerek “Dünyadaki SMŞH gelirlerinin dünya telekomünikasyon hizmetleri gelirlerine oranı yaklaşık olarak % 4-5 seviyelerinde. Türkiye’de bu oran uzun yıllardır maalesef % 0 olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

UMUT VERİCİ BİR GELİŞME

Teberci, Türkiye’de bir şirketin mart ayıyla birlikte dördüncü operatör olarak abone almaya başlayacağını duyurması ile tekrar gündeme gelen SMŞH alanı hakkında “Günümüz dünyasında güçlü ekonomiler arasında yer almak önem taşıyor. Bunun için fırsat yaratacak her türlü gelişmeyi desteklemek değerli olacaktır. TELKODER olarak Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürütüyoruz. Kısa bir süre önce bir işletmecinin mart ayında sanal mobil operatör hizmeti vermeye başlayacağını duyurması umut verici bir gelişme oldu” değerlendirmesinde bulundu.

MAALESEF TÜRKİYE’DE ORAN % 0!

Teberci, Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri gelirleri ile olarak “Dünyadaki SMŞH gelirlerinin dünya telekomünikasyon hizmetleri gelirlerine oranı yaklaşık olarak % 4-5 seviyelerinde. Türkiye’de bu oran uzun yıllardır maalesef % 0 olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

Sanal Mobil Şebeke Hizmetleri (SMŞH) konusunda yaşanan çifte vergilendirme sorununun ortadan kaldırılmasının ve bu hizmetin sunumu hakkında mobil işletmecilere yükümlülük getirilmesinin sektörün gelişmesi için önemli bir adım olacağını kaydeden Teberci, sözlerine devamla “Eğer bu alan ciddi manada desteklenir ve SMŞH pazarının oluşması sağlanırsa, mobil şebeke işletmecilerinin gelirleri artarken ülkemizin ekonomisine de önemli katkı sağlanacaktır. Böylelikle yeni iş sahaları oluşacak, istihdam artacak ve hizmet kalitesinin daha da artması için piyasadaki rekabetin gelişmesi desteklenmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir