Yorgancılar: “Geleceğimiz camdır”

Birleşmiş Milletler, 2022 yılını ‘Uluslararası Cam Yılı’ olarak ilan etti. 2022 yılı boyunca dünya çapında gerçekleştirilecek farkındalık ve bilinçlendirme etkinliklerini kapsayan Uluslararası Cam Yılı’nın açılışı 9-11 Şubat tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler binasında yapıldı.

BM’nin bu kararını değerlendiren Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, camın sürdürülebilirlik açısından ne kadar önemli olduğunu kaydederek, “Geleceğimiz camdır ve cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ürün olma özelliğiyle dünyada geliştirilecek her teknolojide, yapılacak her üretimde, sanatta ve bilimde başrol oynamaya devam edecek” dedi.

Sağlıklı ve sürdürülebilir malzemeler arasında ilk sırada yer alan cam; yaşanabilir ve güzel bir gelecek için her geçen gün daha da önemli hale geldi. Camın ilerleyen süreçte daha da büyük önem kazanacağını belirterek Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, 2022 yılını Uluslararası Cam Yılı olarak ilan eden Birleşmiş Milletler’in (BM) bu kararı ile camın tüm dünyada sürdürülebilirlik çalışmalarının merkezinde konumlandığını belirtti.

“Camın sürdürülebilirlik özelliği de öne çıkacak”

Yorgancılar, camın, geri dönüşümü en verimli ürün olduğunu belirterek “2022’nin Uluslararası Cam Yılı ilan edilmesi, kamuoyunun cam ile olan ilişkisini güçlendirecek. Bu kapsamda desteklenecek olan bilim ve inovasyona yönelik çalışmalar sektöre yeni teknoloji ve ürünler kazandırırken, camın sürdürülebilirlik özelliği de öne çıkacak. Son yıllarda hızla artan plastik kullanımı hem insan sağlığı hem de çevre açısından büyük riskleri beraberinde getiriyor. Tamamen doğada bulunan ham maddelerden üretilen cam ise çevreye katkıda bulunuyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Cam, tek kullanımlık plastik tüketimine oranla daha çok tercih edilen ve döngüsel ekonomiyi destekleyen bir malzeme; fabrikalardan ofislere kadar birçok alanda kullanılıyor. Kalitesinden ödün vermeden sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğu için sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da etkin rol oynuyor. Her sektörün önemli girdileri arasında yer alan cam, insan hayatının hemen her anına dokunan bir ürün” diye konuştu.

“Cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir üründür”

Son yıllarda tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan sürdürülebilirlik konusunda en avantajlı sanayi ürünlerinden birinin cam olduğunu aktaran Yorgancılar, “Geleceğimiz camdır ve cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ürün olma özelliğiyle dünyada geliştirilecek her teknolojide, yapılacak her üretimde, sanatta ve bilimde başrol oynamaya devam edecek. Sonsuz yaşam süresine sahip; hem yeniden kullanılabilir hem de sonsuz olarak geri dönüştürülebilir dünyadaki neredeyse tek malzeme. Bu anlamda döngüsel ekonomiler için önemi büyük. Atıkları ve karbondioksit emisyonlarını azaltıyor, ham madde tasarrufu sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Üretkenlik, kalite, şeffaflık ve sürdürülebilirlik farkındalığı sağlayacak”          

Yorgancılar, cam endüstrisinin inovasyon ve Ar-Ge’nin en etkin ve verimli yapılan sektörlerin başında geldiğini kaydederek “Beyaz eşya ve binalarda camın potansiyel faydasını daha da artırmak için bir dizi yeni nesil performans çözümü geliştiriliyor. Eşsiz özellikleri sayesinde cam, teknolojinin en ileri noktasında ve bu özelliği gelecekte çok daha belirgin hale gelecek. Modern teknolojinin hızlı gelişimi cam endüstrisinin ne kadar büyüyebileceğinin bir sınırının olmadığını bizlere açıkça gösteriyor. Bu kapsamda 2022 önemli bir milat. Dolayısıyla 2022’nin Cam Yılı kabul edilmesi sektöre cam üretiminde daha fazla üretkenlik, kalite, şeffaflık ve sürdürülebilirlik farkındalığı sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimizi 60 ülkeye ulaştırıyoruz”

Yorglass olarak, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) imzacısı olduklarını belirten Yorgancılar, “Bu açıdan sektörümüzde tekiz. Güvenilir ve global tedarikçi olarak ürünlerimizi 60 ülkeye ulaştırıyoruz. Türkiye’deki pazar payımız yüzde 50’ye çıkarken Avrupa’daki her dört evden birinde yer alıyoruz. Tüm faaliyetlerimizin temelinde de sürdürülebilirliğin konumlandığını gururla belirtmek istiyorum. Enerji verimliliği ve çevreye etkilerimizi önemsiyoruz, karbon emisyonumuzu daha da düşürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir