Çimsa, Türkiye’nin ‘en mutlu şirketi’

Bir Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, sektörün saygın araştırma şirketleri arasında yer alan Happy Place To Work’ün ‘Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri Araştırması’nda Türkiye çimento sektöründe 1. sırada yer aldı.

Çimsa’nın aldığı ödüle ilişkin olarak Çimsa CEO’su Umut Zenar,  “Yeni nesil insan kaynakları yaklaşımımız doğrultusunda sektörde en çok tercih edilen işveren markası olma hedefiyle gerçekleştirdiğimiz uygulamalarımızın böyle bir ödülle taçlandırılması bizleri memnun etti. Öncü uygulamalarımız ile fark yaratmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Zenar; insanı odağına alan, dijital, şeffaf, yenilikçi, sürekli gelişen ve geliştiren projeler üretmeye çalıştıklarını aktararak “Geleceğe yönelik planladığımız proje tasarımlarını, iş yapış şekillerimizin gelişim ihtiyaçlarına göre şirket içi eğitim ve gelişim programları ile şekillendiriyoruz” diye konuştu.

“ ‘Womentoring Tersine Mentorluk Programı’ nı uyguluyoruz”

Toplumsal cinsiyet çalışmalarına önem verdiklerini ve çalışanlara eşit imkânlar sunduklarını belirten Zenar, “İşte Eşitlik ilkesini odağımıza alarak kadın istihdamımızı artırmak için potansiyel projeler üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. ‘Womentoring Tersine Mentorluk Programı’ ile çeşitli üniversitelerdeki kadın öğrenciler, içinde benim de bulunduğum yönetim kademesindeki çalışanlarımıza mentorluk yapıyor.  Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda, çevresel ayak izimizi azaltmayı, etkisi yüksek toplumsal projeler gerçekleştirmeyi ve mutlu iş yeri olmayı sürdürmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Çimsa CEO’su Umut Zenar, Çimsa’yı bu noktaya taşıyabilmek için bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin de şu paylaşımlarda bulundu;

  • Adımlarımızı şirketimizin değerlerini odağımıza alarak atıyoruz. Her uygulamamızı Samimi, Tutkulu, Cesur, Katılımcı ve Sürekli Gelişen değerlerimizle şekillendiriyoruz.
  • İşin geleceğine uyum kapsamında, uzaktan çalışma modelini kalıcı hale getirerek bu süreçte Çimsalıların fiziksel ve zihinsel sağlığını desteklemesi için “Çimsa Life” projesini hayata geçirdik.
  • Çalışanlarımızın 7/24 erişebilecekleri kişisel ve mesleki gelişimini destekleyen, eğitimlerin yer aldığı “Çimsa Akademi”yi oluşturduk.
  • Çalışanlarımızın rahat bir çalışma ortamında ve kendilerini şirketin bir parçası olarak hissetmeleri de bizim için çok önemli. Çalışanlarımızı karar süreçlerine dahil ederek çalıştıkları şirkete olan bağlılıklarını ve katkılarını hissetmelerini istiyoruz.
  • Tüm fabrikalarımızda “Mavi Yaka Sohbetleri” düzenleyerek mavi yaka çalışanlarımızla iletişime yoğunlaştık. Son anketimizde mavi yaka çalışanlarımızın şirkete bağlılık oranında ciddi bir artış sağladık. Hep birlikte bu oranı daha da yukarıya çekmeyi hedefliyoruz.
  • Çalışanlarımızın her konuda öneri, fikir ve sorularını anlık takip edip çözüme ulaştırmak için Whatsapp üzerinden “Çimsa Diyalog Hattı” kurduk. Bu hat sayesinde 2021 yılında toplam 350 konuyu çözüme kavuşturduk.
  • 2021 yılının başında çalışanlarımızın Çimsa’nın gelişimine katkı sağlayacak, Çimsa’yı ileriye taşıyacak, ortaya çıkmayı bekleyen fikirlerini paylaşabildiği “Ya Tutarsa” fikir platformunu oluşturduk. 2021 yılında Ya Tutarsa’ya 1534 fikir iletildi ve bunların 418’ini uygulamaya alarak ödüllendirdik.
  • Ortak Kültür Yönetim Projesi ile şirket kültürümüzü hep birlikte şekillendiriyor, tüm çalışanlarımızın fikrini önemsiyoruz. Türkiye’de başlayıp globale yayılan gücümüze, dünyanın dört bir yanındaki Çimsalılarla güç katıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir