Elginkan Vakfı, 250 Milyon Dolar yatırım yapacak

Elginkan Vakfı, Bilecik’in Söğüt ilçesinde 250 milyon dolar yatırım bedeli ile seramik ve vitrifiye fabrikası kuracak. Yatırım kapsamında fabrikanın 2023 yılında tamamlanarak 2024 yılının başında üretime başlaması hedefleniyor.

Bilecik’in Söğüt ilçesinde kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nin büyük bölümünü alan vakıf, 3 ayrı fabrika hayata geçirecek. İlk olarak vitrifiye fabrikasına başlayacak olan Elginkan Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, seramik makinesi üreten İtalyan bir firmanın yöneticileri ile birlikte Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

“Vitrifiye ve karo seramiği birlikte üretilecek”

Bilecik’te seramik hammaddesi üretimi gerçekleştiren fabrikaları bulunduğunu belirten Akçen, “Niye vitrifiye ve karo seramik olmasın dedik. Biz burada vitrifiye ve karo seramiği birlikte yapmak için büyük bir arsa aldık. Burada en az 2 bin 500’e yakın insan çalışacak. Buranın yatırımı 250 milyon dolar gibi bir rakam tutuyor. Bu devirde kolay değil. Bazı maniler çıktı. 2 sene OSB’nin alt yapısını bekledik. 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Bundan dolayı gecikti. Bizim de tabii gecikmemizin bazı nedenleri vardı. Yönetim değişikliği oldu” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin en büyük fabrikası olacağına inanıyorum”

İtalya’da seramik makinelerini üreten bir firmanın yetkilileri ile birlikte ziyarete geldiklerini kaydeden Akçen, “Onlar da gördüler, arsanın üzerine çalışma yapılıyor. Önce bir idari bina yapıyoruz. Çünkü idari binayı yapmak mecburiyetindeyiz. Yabancı mühendisler de gelecek. Bu fabrikanın Türkiye’nin en büyük fabrikası olacağına inanıyorum. O şekilde de hazırladık. Sayın valimizle konuştuk. İdari binayı yapmaya hemen başlıyoruz” diye konuştu.

Eylül ayının ikinci haftasında da vitrifiye fabrikasına başlayacaklarını kaydeden Akçen, “Şu anda ona yoğun bir talep var. 2023 yılının sonunda da İtalyan seramik makinesi üreten firmanın bütün makineleri gelecek. Makinelerin montajı 6 ay sürüyor. Her şey ona göre yapılacak. 2023’te makineler geliyor. 6 ay onların yerleşmesi sürüyor. 2024’ün başında açılmış olacak” dedi.

“Yan yana 3 fabrika kuruyoruz “

Vitrifiye kısmının bitmesyle birlikte de karo seramik kısmına geçeceklerini dile getiren Akçen, “O da bayağı büyük bir fabrika olacak. Oraya yan yana 3 tane fabrika kuruyoruz. Üçüncüyü bakalım ne yapacağız ama biz binayı hazırlayalım. İki fabrikayı hemen yapacağız. Birinci yapacağımız vitrifiye fabrikasında 800 ile bin 200 arasında kişi çalışacak” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir