‘Fabrikalar kuran fabrika’ 85. yılını kutluyor

3 Nisan 1937’de Atatürk’ün talimatı ile dönemin Başbakanı İnönü tarafından temeli atılan ülkenin ilk ağır sanayi fabrikası Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları, kuruluşunun 85. yıldönümünü kutluyor.

İnönü ve Çakmak tarafından 3 Nisan 1937’de temelleri atılan KARDEMİR, 10 Eylül 1939’da ilk Türk demirini üretti. Yıllık 3 milyon ton çelik üretim kapasitesine sahip olan KARDEMİR, bölge ülkeleri arasındaki en büyük, ülkedeki tek ray ve tren tekeri üreticisi konumunda bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye sanayileşecek ve sanayileşme ulusal bir nitelik taşıyacaktır. Modern Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük edip temel oluşturacak entegre demir çelik tesisleri, en uygun yerde ve koşulda süratle kurulacaktır.” sözünden hareketle ülkenin ilk ağır sanayisini kurmak için 1920’li yılların sonunda çalışma başlatıldı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı olan Fevzi Çakmak’ın “Düşman ordusunun top menziline düşmeyecek kadar içerlek, piyadenin ulaşamayacağı kadar kuytu, süvarinin dörtnala kalkamayacağı kadar sarp bir yerde kurulmalıdır” sözü üzerine fabrikaların kurulacağı yer olarak Safranbolu’ya bağlı çeltik tarlaları içindeki 13 haneli Karabük köyü tercih edildi.

‘Fabrikalar kuran fabrika’ unvanı aldı

Üretime başlamasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin imarında son derece önemli görevler üstlenmiş olan KARDEMİR, günümüzde de ülkenin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ERDEMİR ve İSDEMİR gibi entegre demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol aldı. KARDEMİR, zaman içinde sağlamış olduğu istihdamla da bugün yaklaşık 350 bin nüfuslu bir kenti ortaya çıkardı.

Ülkenin çelik üretimine 85 yıldır önemli katkılar sunan, bugün yıllık yaklaşık 3 milyon ton çelik üretim kapasitesine sahip olan KARDEMİR, bölge ülkeleri arasındaki en büyük, ülkedeki tek ray ve tren tekeri üreticisi konumunda yer alıyor. KARDEMİR, son yıllarda yaptığı yatırımlarla savunma sanayisi ve otomotiv alanına da destek vermeye başladı.

5 bin çalışan, 3,85 milyar lira net kâr

Ağır profil ve kalın kangal üretiminde de ülkenin tek milli markası konumunda olan KARDEMİR, geçen yıl rekor üretim ve kâr açıklayarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etti. Bağlı kuruluşlarıyla yaklaşık 5 bin çalışanı bulunan KARDEMİR, geçen yıl 2 milyon 439 bin ton üretim gerçekleştirdi ve 3,85 milyar TL net kâra ulaştı.

2021 yılında 424 milyon TL tutarında yatırıma imza atan KARDEMİR, 2021 yılının ikinci yarısında yurt dışına yaklaşık 35 bin ton ürün satarak 28 milyon dolar gelir elde etti.

“Amacımız, yerli ve milli üretime en üst seviyede katkı sağlamak”

Her yıl 3 Nisan tarihinde KARDEMİR’in temelinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun yıl dönümü kutlanıyor.

KARDEMİR’in dünyanın 7. büyük çelik üreticisi konumundaki Türkiye’nin önemli bir kuruluşu olduğunu belirten KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar, “3 Nisan’da KARDEMİR’in temelinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 85. yıl dönümünü kutluyoruz. KARDEMİR, ‘fabrikalar kuran fabrika’ unvanıyla ülkemizin ekonomisine yaklaşık bir asırdır katkı sağlayan önemli bir sanayi kuruluşu” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda rekor üretim ve kar elde ettiklerini ve ‘karbon nötr’ bir KARDEMİR için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bayraktar, “Amacımız, yerli ve milli üretime en üst seviyede katkı sağlamak, stratejik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek, geri kazanımlarımızla enerjide iç karşılama oranımızı yükseltmek. Geliştirilen yeni ürünler ve artan çelik kalitesiyle pazarlama ve ihracat faaliyetlerine hız vermek. Daha çok istihdam sağlamak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir