İKMİB, Adil Pelister ile yola devam dedi

2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda bir araya gelen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) üyeleri başkanını seçti. Yapılan seçim sonucunda İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı ve BETA Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, oy çoğunluğuyla yeniden İKMİB Başkanlığına getirildi.

İKMİB 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurulu’na katılan 1670 delegenin katılımı ile gerçekleştirilen seçimlerde geçerli sayılan t1657 oyun 1002’sini alan Adil Pelister yeniden Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Başkan Pelister, İKMİB’de yeni dönem için ‘Vizyon 2030’mottosuyla kimyayı geleceğe taşıyacak stratejik projeler hazırladıklarını belirterek, vizyoner projelerle Türkiye’den dünyaya açılan yeni bir kimya ekosistemi kuracaklarını kaydetti.  Pelister, kimya sektörünü kalıcı birinciliğe taşımaya kararlı olduklarını söyledi.

“Hedefimiz 2030’da sektörün  ihracatını 50 milyar doların üzerine çıkarmak”

Türk kimya sektörünü dünya arenasında en üst seviyeye yükseltmek için çalışacaklarını dile getiren Başkan Pelister, “Kimyada birlik kazandı. Bizlere güvenen ve 4 yıl daha hizmet etme görevine layık gören tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Benim için ikinci dönem olan bu 4 yıllık yeni süreçte, Başkanı olduğum İKMİB Yönetim Kurulumuzla birlikte çok daha güçlü bir şekilde sektörümüze hizmet edeceğiz. Yeni hedefimiz 2030 yılında sektörümüzün ihracatını 50 milyar doların üzerine çıkarmak ve kalıcı olarak sektörel birinciliğe ulaşmak. Yüksek katma değerli ürünler ile sektörümüzü kimya teknolojisi ihraç eden bir konuma yükseltmek ve birim kilogram ihracat değerimizi 1,5 doların üzerine çıkarmak. İhracatın yükselen yıldızı kimya sektörü olarak, Türkiye’de bir ilk olacak Kimya Teknoloji Merkezi ve Türkiye Kimya Ajansı projelerimizle Türk kimya sektörünün dünyadaki pazar payını % 0,5’den % 1’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte sektörümüzün tüm paydaşlarının ortak aklı ile ‘Türkiye Kimya Sanayi Strateji Belgesi’ oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

“İKMİB Genel Sekreterliği kurulması için çalışacağız”

Belli bir değerin üzerinde ihracat gerçekleştiren alt sektörlerini ‘İhracatçı birliği’ statüsüne kavuşturmak istediklerini belirten Pelister, “Kimya sektörümüzün alt sektörlerinin her birinin ‘İhracatçı Birliği’ kimliği kazanması ve birleşik olarak İKMİB’in kendi Genel Sekreterliğine kavuşması gerektiğini düşünüyoruz. Plastik, kauçuk, boya, ilaç, tıbbi cihaz ve medikal, madeni yağ ve mineral yakıtlar, kozmetik ve temizlik sektörlerimiz başta olmak üzere alt sektörlerimizin ‘İhracatçı Birliği’ statüsü ile kimya sektörümüzü çok daha geniş bir temsiliyet ile başarıdan başarıya taşıyacaklarına inanıyoruz. Yılların hayalini gerçekleştirmek için girişimlerimizi başlattık. Bu konuda başlattığımız girişimlerimizin başarılı sonuçlanması için takipte olacağız. İnşallah yeni dönemde bu hayali biz gerçekleştireceğiz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir