İstanbul Havalimanı, Routes World 2023’ün resmi ev sahibi oldu

İstanbul Havalimanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Yolları iş birliği ile 2023 yılında Routes World’ün resmi olarak ev sahibi oldu.

İstanbul Havalimanı’nın Routes World 2023’ün resmi ev sahibi olması nedeniyle İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde tören düzenlendi. Törende bir konuşma gerçekleştiren Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim, İstanbul Havalimanı’nın sadece Türkiye’nin değil, dünya sivil havacılık alanında en büyük yatırımlarından biri olduğunu belirtti.

“Türkiye’mizin tanıtımına çok büyük bir katkı sağlayacak”

İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu kaydeden Lokmanhekim, “Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, kurulduğu Temmuz 2019’dan bu yana Türkiye’nin, Türkiye markasının ve Türkiye turizminin uluslararası pazarlarda, dünyada hak ettiği ve hedeflediği yeri bulmasına yardımcı olmak amacıyla çalışmaktadır. Amacımız ülkemizin, Türkiye markasının ve turizmimizin dünya çapında bilinen, konuşulan, tercih edilen marka olmasını sağlamak. Bu amaçla TGA’nın yürüttüğü kampanyalarla şu anda ülkemiz 140 ülkede tanıtılmakta” ifadelerini kullandı.

Lokmanhekim, GoTurkiye platformu ile Türkiye’yi, turizm ürünlerini ve destinasyonlarını 10 ayrı dilde tanıttıklarını belirterek, bu faaliyetlerini çeşitlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye markasının tanıtımına katkı sağlamak için Türkiye’de düzenlenen uluslararası organizasyonlara destek verdiklerini kaydeden  Lokmanhekim, “İstanbul Havalimanı’nın 2023 yılında ev sahipliği yapacağı dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Routes World 2023 boyunca binlerce ziyaretçiyi İstanbul’da ağırlayacağız. Bu ziyaretçiler İstanbul’umuzun, Türkiye’mizin tanıtımına çok büyük bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

Türk Hava Yolları, dünyayı İstanbul üzerinden birbirine bağlıyor “

THY olarak Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleşecek Routes World 2023 etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, “4 saatlik uçuşla 60 ülkeye ulaşma imkanı veren İstanbul’umuzun hava yolu taşımacılığında doğal bir aktarma merkezi olması, ülkemizi de dünya havacılık sektöründe ayrıcalıklı bir yere taşıma imkanı sunuyor. Bu konumu, ülkemiz ve markamız adına avantaja çevirebilmemizi ve gelecek yıllardaki çift haneli büyümemizi garantilememizi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejik vizyon ile hayata geçirdiği ve bizim ‘zafer anıtı’ diye adlandırdığımız İstanbul Havalimanı’na borçluyuz. Türk Hava Yolları olarak dünyayı İstanbul üzerinden birbirine bağlıyoruz. Bugün burada imza altına alacağımız Rotuse World 2023 organizasyonunun İstanbul’a kazandırılması ile havacılığın yanında turizm, lojistik ve ilgili diğer sektörlerin de gelecek yıllarda izleyecekleri rotaların şekilleneceği bir platforma ev sahibi yapıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Routes World 2023 organizasyonunun küresel bir aktarma noktası ve bir turizm merkezi olarak İstanbul’un sunduğu fırsatları havacılık ve ilgili sektörlere aktarmada etkin rol oynayacağını kaydeden Ekşi, “Routes World 2023’ün bu büyük potansiyeli ortaya çıkaracak anlaşmalara sahne olacağını biliyor, pandemi ertesi sektörel büyümenin kalbinin kıtaları birbirine bağlayan İstanbul kentimizde olacağına inanıyoruz. Türk Hava Yolları olarak böylesine değerli organizasyonlara desteğimizin artarak süreceğini ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Pek çok yönüyle özel bir etkinlik olacak “

Routes World 2023’e ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Bu konferansa bizim dışımızda birçok ülke başkentleri de aday oldu. Ortaklarımızla beraber bu yarıştan birinci olarak çıkmayı başardık. Routes World 2023 pek çok yönüyle özel bir etkinlik olacak. Bugün Kovid-19’dan çıkmanın mutluluğuyla beraber inşallah Routes World’un tam kapsamlı etkinliğini İstanbul’da hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“128 ülkeye bayrak taşıyıcımızla beraber uçabiliyoruz”

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından açıklanan verilere göre İstanbul Havalimanı’nın uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en yoğun ikinci havalimanı olduğunu belirten Samsunlu, “2023 yılı sonuna kadar normale dönmeyi, yani yılda 69 milyon yolcu sayısına ulaşmayı ve Avrupa’da tamamen normale dönen ilk havalimanlarından biri olmayı hedefliyoruz. Biz burada 7-24 hizmet veriyoruz. İniş ve kalkış saati sınırlamamız yok. Bugün buradan 128 ülkeye bayrak taşıyıcımızla beraber uçabiliyoruz. Buradaki slotların serbestliği ve bolluğu havalimanımıza başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok hava yolunun gelmesine de imkân sağlıyor. Tüm bu özelliklere ve potansiyele rağmen daha çok tanınmak ve yeni hava yolu şirketleriyle tanışmak için Routes World büyük bir önem arz ediyor” diye konuştu.

Routes Üst Yöneticisi (CEO) Steven Small ise hava yolu taşımacılığının Kovid-19 salgını sonrasında küresel ekonominin düzelmesinde kritik bir rol oynayacağını kaydederek “İstanbul Havalimanı, Routes World 2023 organizasyonuna ev sahipliği yaparak hem yabancı hava yolu şirketlerine sağlayabileceği kayda değer gelişim olanaklarını sergileme imkânı bulacak hem de Türk Hava Yolları’nın pozisyonunu güçlendirecek” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Routes World 2023’un İstanbul’da yapılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Routes World 2023

İstanbul’da 15-17 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan dünya havacılık sektörünün en prestijli organizasyonlarından olan Routes World ile global havacılık sektöründen 4 bine yakın üst düzey yöneticinin İstanbul’u ziyaret etmesi bekleniyor.

İlk kez düzenlendiği 1995 yılından bu yana ev sahipliği için dünyanın önde gelen havalimanları ve destinasyonlarının zorlu bir rekabet sürecinden geçtiği Routes etkinlikleri hava yolları, havalimanları ve destinasyonların gelecekteki hizmetlerini planlamaları ve müzakere etmeleri için bir buluşma merkezi sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir