Savaşla birlikte Avrupa’ya satışlar % 60 arttı

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş durumu Türkiye’nin e-ihracat kanallarında da değişim getirdi. TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “E-ihracat satışlarında Avrupa’ya yüzde 60, Orta Doğu’ya ise yüzde 80’e yakın artış var” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği saldırı, Türk ihracatçılar için sıkıntılı süreçler getirdi. Hazır giyim ve deri ürünler sektörü savaştan en çok etkilenen iki sektör olarak öne çıkıyor.

TOBB Hazır giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi’nin verilerine göre, savaş nedeniyle sadece Ukrayna’nın bile iptal ve ertelemeleri 200 milyon doları aşmış durumda. Rusya’da ise hazır giyim alışverişi durma noktasına geldi.

Savaş değişimleri getirdi

Resmi rakamlara göre 2021’de Ukrayna’ya 173 milyon dolar, Rusya’ya ise 287 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmişti. Bu rakamlara bavul ticareti de eklendiğinde, söz konusu rakam Ukrayna’da 750 milyon dolar, Rusya’da ise 1 milyar dolar aşmıştı. Savaş sadece ihracatı değil e-ihracatı da vurdu ve değişimleri de beraberinde getirdi.

Rusya pazarının e-ihracatta Türkiye’nin üç ana pazarından biri olduğunu belirten TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli; şimdi bu pazarın kaybedildiğini, Ukrayna ve Rusya’ya trafik tamamen bittiğini kaydetti.

“Avrupa ciroları artmaya başladı”

E-ihracat faaliyetlerinde bulunan bazı firmaların stoklarını kısa sürede Avrupa’ya kaydırdığını aktaran Çiğdemli, “Savaş başladıktan sonra e-ihracatta Avrupa ciroları artmaya başladı. Sektör, yeni pazar arayışında. Körfez ülkelerine yapılan e-ihracat rakamlarında da artış başladı. E-ihracat satışlarında Avrupa’ya yüzde 60, Orta Doğu’ya ise yüzde 80’e yakın artış var” şeklinde konuştu.

 

“Bu süreçten kayıp yaşamadan çıkabilir”

Daha çok Rusya ve Ukrayna ile çalışan e-ihracat sitelerinin, bu kriz döneminde Türki devletler, Avrupa ülkeleri ve Körfez ülkelerine yönelebileceğini söyleyen Çiğdemli, “Yeni pazarlara açılmak isteyenler Türk Lirası’nın rekabetçi tarafını da kullanarak, bu süreçten kayıp yaşamadan çıkabilir. Hedeflenen yeni pazarlara yönelik, uygun dilde internet reklamlarına ağırlık vererek dünya üzerinde yeni müşteriler edinmek mümkün. Ticimax olarak biz sunucularımızı 100’den fazla ülkede bulunduruyoruz. Bu sayede hedef ülkelerde internet reklamlarında öne çıkmak çok daha kolay oluyor. E-ihracat modüllerimizle de ülkeleri, hatta şehirleri hedefleyerek, tek site üzerinden birden çok dilde ve aynı ürünü farklı fiyatlarla satmayı mümkün hale getiriyoruz. Üreticilerimiz ve e-ihracat yapan firmalarımızın bu zor süreçten kolaylıkla çıkabilmesi için yeni teknoloji ve modüller geliştirmeye de devam ediyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir