Türkiye’nin patent şampiyonu Turkcell oldu

Türkiye’de sanayi mülkiyet başvurularında yaşanan yüksek oranlı artış devam ediyor. 2021’de yerli patent tescil sayısı bir önceki yıla göre, % 51 oranında artış kaydederek 3 bin 343 oldu.

Türkiye’deki sanayi mülkiyet başvuruları ile ilgili yapılan bir çalışmada, 2021 yılında en fazla patent başvurusu yapan şirketler sıralandı. 2021’de en fazla başvuru yapan kuruluşlar arasında 568 patentle Turkcell ilk sırayı alırken, Turkcell’i Arçelik ve Mercedes Benz Türkiye takip etti.

“Yerli tasarım başvurularında % 41 artış görüldü”

Yapılan çalışmaya göre, Türkiye’deki sanayi mülkiyet başvuruları 1995- 2021 yılları arasında 12 kat artış kaydetti. 2021’de pandemi etkisine rağmen Türkiye’deki başvurularda artış devam etti. Patent başvurularında % 3, faydalı model başvurularında % 23, yerli marka başvurularında % 13, yerli tasarım başvurularında % 41 artış görüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Anahtar dergisinde yayımlanan söz konusu analize göre Türkiye, 1995 yılında sanayi mülkiyet hakları konusunda yapılan mevzuatın ardından geçen 27 yıllık dönemde, ilgili dönem başka ülkelerle karşılaştırıldığında en fazla artış sağlayan ülkeler arasına girdi.

Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapılan ülke Türkiye

Son yıllarda ülkemizde, Ar-Ge, inovasyon, tasarım alanlarında verilen desteklerin etkisiyle de Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan başvurular da artış kaydetti. 2021 yılında Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu’na göre Türkiye, patent başvurularında 14’üncü, marka başvurularında 7’nci, genel sıralamada ise 9’uncu oldu. 2011 yılı itibarıyla Türkiye, Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapılan ülke oldu.

Çalışmada, 2021 yılında, patent, faydalı model, marka ve tasarımdan oluşan fikri mülkiyet hakları başvurularının tamamında bir önceki yıla göre artış gerçekleştiği Türkiye, Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapılan ülke kaydedildi. Salgın yılında çok sayıda ülkede gerilemenin sürdüğü belirtildi. 2021 yılında 8 bin 428 adet patent, 4 bin 389 adet faydalı model, 176 bin 472 adet marka, 59 bin 253 adet tasarım olmak üzere toplam 248 bin 542 adet başvuru yapıldı.

Şirketlere bakıldığında ise elektronik şirketlerinin hâkimiyeti gözlendi. Bunun yanı sıra kamu savunma şirketlerinden ASELSAN ve TUSAŞ da ilk 10’da kendine yer buldu. İlk üç sıra içinde geçmişte de ilk sıralarda yer alan Turkcell ve Arçelik dikkati çekti. Vestel grubu ise iki ayrı şirketle ilk 10’a girme başarısı gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir