Beyoğlu Kültür Yolu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenecek olan Beyoğlu Kültür Yolu ve Başkent Kültür Yolu Festivallerinin İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tanıtımı yapıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festivallerin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Festivali, diğer şehirlerimizi de dahil ederek festivallere dönüştürmeyi ve geleneksel hale getirmeyi kararlaştırdık. Bu ay Beyoğlu ile beraber Başkent Kültür Yolu Festivali’ne de start veriyoruz” ifadelerini kullandı.

2 bine yakın etkinliğe ve 6 binden fazla sanatçı katılacak

İstanbul ve Ankara’nın, tarihi ve güncel kültür zenginliklerine canlılık katmak ve sahip oldukları kültürel mirası dünya vitrinine taşımak üzere hayata geçirilen Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu projeleri aynı anda iki festivalle sanatseverlerle buluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 28 Mayıs – 12 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek festivaller, geniş içerik yelpazesinde 7’den 70’e herkes için planlanmış 2 bine yakın etkinliğe ve 6 binden fazla sanatçıya ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Kültür Yolu Festivalleri’ şehirlerin kültürel, mimari ve tarihî miraslarına rotalarla dikkat çekerken farklı kültürel deneyimleri yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel hayata katılımın ve kültür turizminin önemli stratejik projelerinden biri olarak ortaya koyduğu Kültür Yolları, kültürel mirasın, somut ve somut olmayan ürünleriyle bir bütün olarak korunup yaşatılmasını ve dünya vitrinine taşınmasını misyon ediniyor.

Başkent Kültür Yolu, 70’ten fazla durak noktasından oluşuyor

Başkent Kültür Yolu rotası; Cumhuriyet öncesi, Cumhuriyet dönemi ve yeni çağdaş Ankara olmak üzere farklı dönemlere ait 70’ten fazla durak noktasından oluşuyor. Ankara’nın simgelerinden biri olan Ankara Kalesi, eşsiz değerde bir koleksiyona sahip yüz yıllık Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 400 yıllık geçmişi ile başkentin en önemli dini yapıları arasında yer alan Hacı Bayram Veli Camii, Hamamönü tarihî kent dokusu, Roma medeniyetinin anıtsal yapıları olan Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı gibi tarihî eserlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restorasyonu yaptırılan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin eserlerinden İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, PTT Pul Müzesi ve CSO Ada Ankara gibi modern sanat yapıları, müzeler, sanat galerileri, tarihî yapılar ve anıtlar yaklaşık 4,7 km uzunluğundaki Başkent Kültür Yolu Festivali rotası üzerinde yer alıyor.

Glykeria’nın AKM Konseriyle ‘Beyoğlu Kültür Yolu’ Festivali Başlayacak

Sanatçıların ve 53 farklı kültür sanat kurumunun katılımıyla gerçekleştirilecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, bu yıl 84 farklı noktada, 4 bin 500’ün üzerinde sanatçının bin 500’den fazla etkinliğine ev sahipliği yapacak.

Beyoğlu Kültür Yolu’nun açılış konseri Rebetiko müziğinin önde gelen isimlerinden Yunan sanatçı Glykeria ile İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde olacak.

Sokak ve Meydanlar 16 Gün Sahneye Dönüşecek

Festival kapsamında Bilkent Senfoni Orkestrası ve Fazıl Say AKM’de müzik şöleni gerçekleştirecek. Festival boyunca Opera Salonu da sanat şölenine ev sahipliği yapacak. Haluk Bilginer ‘Kral Lear’, Sumru Yavrucuk ‘Shirley Valentine’ ve Ayça Bingöl ‘Ben Anadolu’ eseriyle tiyatro severlere eşsiz bir seyir sunacak.  AKM Tiyatro Salonunda Fatih Erkoç ve Kerem Görsev birlikteliği ile müzik ziyafeti yer alacak.

Çalışmalarıyla tüm dünyada büyük ilgi gören Refik Anadol’un Hz. Mevlana’dan esinle hazırladığı dijital enstalasyonu ‘Rumi’, festival boyunca AKM Tiyatro fuayede gezilebilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir