Costa Cruises, 2022 ve 2023 programına Türkiye’yi de aldı

Dünyanın en büyük kruvaziyer operatörlerinden biri olan Costa Cruise, Mayıs ayı itibariyle İtalyan Costa Cruises ve Alman AIDA Cruises markalarıyla İstanbul kalkışlı seferlere başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Costa Venezia gemisi her seferinde binlerce turisti İstanbul’da misafir edecek. Şirketin Türkiye operasyonları ise Ay Cruise ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

Galataport’tan gerçekleştirilen ilk İstanbul kalkışlı Cruise olma özelliği taşıyan Costa Venezia, turizmin canlandırılmasına katkı sağlayacak. Costa Group’un 2019 yılı araştırmasına göre Costa Cruise dünyada 63.000 kişiye iş imkanı sağlarken, 12 milyar dolarlık bir ekonomi yarattı. Deloitte & Touche, Cenova Üniversitesi ve Hamburg Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Costa misafirlerinin doğrudan harcamaları, şirketin gemileri tarafından ziyaret edilen her Avrupa limanında yolcu başına ortalama 75 euroya ulaşıyor.

Türkiye, bu bölgedeki Costa ve AIDA gemileri için İstanbul ve Antalya’daki “ana limanları” ile Avrupa’nın her yerinden ve denizaşırı ülkelerden artan sayıda uluslararası misafirleri için ana varış noktası ve dönüş yapılan ülkeyi temsil edecek.

“Medeniyetlerin kesiştiği noktaya dönmekten çok mutluyuz”

Costa Group’un, Türkiye operasyonları hakkında bilgi vermek amacıyla 28 Nisan Perşembe tarihinde Costa Group, Costa Cruise ve Ay Cruise üst düzey yöneticilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısına Costa Group CEO’su Micheal Thamm, Costa Crociere Başkanı Mario Zanetti, Ay Cruise Yönetim Başkanı ve Costa Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ay katılım sağladı.

Basın toplantısında bir konuşma gerçekleştiren Costa Group CEO’su Micheal Thamm, Türkiye’nin Costa grubu için önemli bir yeri olduğunu kaydederek, “Dünyanın en büyüleyici bölgelerinden biri olan doğu ve batı medeniyetlerinin kesiştiği noktaya dönmekten çok mutluyuz. Yerel yönetim ve tüm turizm ekosistemi ile işbirliği içinde Türkiye turizm sektörünün canlandırılmasına katkı sağlarken, efsanevi bir ülkenin zenginliğini kruvaziyer sektörüne geri kazandırmanın gururunu taşıyoruz. Costa Group olarak Türkiye’de uzun vadeli bir yatırımcıyız; operasyonlarımızı yeni gemi ve turlarla önümüzdeki yıllarda daha da arttırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yüzen tatil köyü

Costa Venezia, 2.116 misafir kabini olan 5 bin 200 kişilik bir gemi. 13 farklı restoranı ve 8 barı ile filodaki en geniş seçenekler arasında. 

Gemide, dünyaca ünlü üç şef Bruno Barbieri, Hélène Darroze ve Ángel León tarafından Costa için özel olarak hazırlanmış özel tatlar sunuyor.

Tümü İstanbul’da biniş ve iniş olan üç farklı güzergâhı içeriyor

Costa Venezia için, Türk Hava Yolları iş birliğiyle özel bir uçak ve kruvaziyer paketi hazırlandı. İtalya dâhil tüm Avrupa ülkelerinden Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleriyle İstanbul’a ulaşan turistler Galataport’tan Costa Venezia’ya binecekler. Costa Venezia’nın Türkiye programı ile tarih açısından zengin şehirleri, UNESCO Dünya mirasında yer alan muhteşem arkeolojik keşifleri ve kristal parlaklığında denizleri keşfetme imkânı sunuyor. Misafirleri bu güzellikleri keşfetmeleri için, tümü İstanbul’da biniş ve iniş olan üç farklı güzergâhı içeriyor.

İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında, 1 Mayıs – 13 Kasım 2022 tarihleri arasında Costa Venezia, Türkiye ve Yunanistan’ı özel, 15 günlük tek bir ‘süper tur’da birleştirilebilecek ve birbiriyle değiş tokuş edilen iki adet birer haftalık güzergâhlar sunacak. Sunulacak olan ilk güzergâhta Türkiye ve Yunanistan’ı tek bir seyahatte birleştirecek. İstanbul’da iki gün bir gece konaklamanın ardından, Türkiye’nin en güzel destinasyonları İzmir ve Bodrum’un keşfetme imkânı yer alacak. Bu seyahat Mikonos Adası ve Atina’nın ardından İstanbul’da son bulacak. İkinci güzergâhta ise, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan’ın sıra dışı merkezleri ziyaret edilecek. İstanbul’da bir gece konaklamanın ardından Kuşadası’na uğrayacak olan Costa Venezia, Rodos ve Kandiye ile seyahatini tamamlayacak.

2022-23 kış aylarında ise Costa Venezia seyahatleri ise Türkiye, Mısır, İsrail ve Kıbrıs’ı da kapsayacak. Gemi, İstanbul’un ardından Bodrum, Limasol, Hayfa, İskenderiye ve Kuşadası’nı kapsayan 12 günlük bir seyahat yapacak. 2023 baharından itibaren, Türkiye ve Yunanistan’daki iki güzergâh olarak devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir