Fuat Tosyalı, AKİB’in Yeni Dönem Koordinatör Başkanı olarak seçildi

Türkiye genelinde 22 bine yakın üyesiyle 8 ana sektörde yapılan üretimi uluslararası pazarlarda değerlendiren Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) yeni dönem Koordinatör Başkanı, Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı oldu.

AKİB, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katımıyla Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirildi. Toplantıda bir yıl süreyle görev yapacak başkan ve yardımcıları belirledi. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, AKİB’in yeni dönem koordinatör başkanı seçildi.

“20 milyar dolarlık ihracat hedefini de geçecek”

AKİB’in Türkiye’nin ürün ve hizmetlerinin dünya pazarlarında hak ettiği değeri bulması için çalışan en önemli birliklerinden olduğunu kaydeden Gülle, “İnanıyorum ki AKİB, Fuat Tosyalı başkanımızın liderliğinde çok daha başarılı çalışmalara imza atacak. 2022 yılının ilk 4 ayında Türkiye genelindeki 14 genel sekreterlik arasında ihracat hacminde en yüksek artışı elde eden Birliğimiz, yeni yönetim kadrolarıyla 20 milyar dolarlık ihracat hedefini de geçecek” diye konuştu.

“İhracatta rekorlar kırmaya devam edeceğiz”

Geçen yıl yüzde 46 artışla 16,32 milyar dolar ihracat gerçekleştiren AKİB’in 2022 hedefi olan 20 milyar dolarlık ihracat düzeyine erişmek üzere yüksek motivasyonla ilerlediklerini kaydeden Başkan Tosyalı, şöyle konuştu: “Dünya çok hızlı değişiyor. Küresel tedarik zincirindeki değişimin normalleşme ile tekrar değişmesi riskine karşı kazanımlarımızı korumak için gerekli adımları şimdiden atmalıyız. Bugüne kadar ihracatçılar olarak zorlu koşullara uyum kabiliyetimizle küresel rekabetçiliğimizi koruduk ve sanayilerin durduğu bir dönemde üretime devam ederek hem mevcut pazarlara hem de yeni pazarlara ihracatımızı artırdık. Şimdi sıra bu ihracat artışını sürdürülebilir kılmakta.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir