“Hedefimiz, BTM’den bir Turcorn çıkarmak”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Başkanı Şekib Avdagiç, “Nihai hedefimiz, 2022’de BTM’den bir unicorn, yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi

Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olan BTM’nin 5 yaşına girdiğini belirten İTO ve BTM Başkanı Avdagiç, “BTM, bu 5 yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin start-up üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu”

Az zamanda çok ve büyük işler yaptıklarını belirten Avdagiç, “Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur. BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir unicorn, yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız “

İTO yönetimi olarak BTM’nin hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmayı sürdüreceklerini kaydeden Avdagiç, “2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekânlarda sürdürmesini sağladıysak şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekânlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek. Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız” diye konuştu.

Küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördüklerini belirten Avdagiç, “Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl aşı, maske ve mesafe gibi tedbirler alıyorsak iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. İnanıyoruz ki bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir