İlk üç ayda, 40 milyon müşteri sayısı ve 10,7 milyar TL gelir rakamına ulaştı

2022 yılının ilk çeyreğinde 577 bin yeni müşteri kazanan Turkcell, bu sayede 40 milyon toplam müşteriye ulaştı. Böylelikle Turkcell, yeni yıl için belirlediği 1 milyon yeni müşteri hedefinin yarısından fazlasını da gerçekleştirmiş oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; Turkcell Grubu, 2022 yılının ilk 3 ayında 2021 yılının aynı dönemine kıyasla % 36,7 artışla 10,7 milyar TL gelir elde etti. Grup bazında FAVÖK % 30,1 artışla 4,3 milyar TL’ye ulaşırken, şirketin FAVÖK marjı ise %e 40,2 olarak gerçekleşti.

Covid-19 salgınının hızlandırdığı dijital dönüşüm talebi doğrultusunda şirketlere sunulan veri merkezi ve bulut teknolojileri gelirleri ise ilk çeyrekte yaklaşık 2 katına yükseldi.

Paycell’in aktif kullanıcı sayısı 6,9 milyon oldu

Turkcell’in techfin gelirleri, Paycell ve Financell’in katkısı ile 2022 yılı ilk çeyreğinde % 58,5 artış kaydetti. Teknolojisi ve sunduğu geniş çözüm yelpazesiyle, salgın ile gelişen yeni ödeme alışkanlıklarına hızla adapte olan Paycell, yılın ilk çeyreğini % 67,2 büyüme ile geride bıraktı.

Paycell’in aktif kullanıcı sayısı 6,9 milyona ulaşırken, toplam işlem hacmi geçen yılın aynı döneminin yaklaşık 3 katına çıkarak 6,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Paycell, ‘Android POS’ sayısını % 66 artırarak 9 bin 600’e ulaştırdı. POS çözümlerinin işlem hacmi, sanal POS hizmetlerinin de katkısıyla 2 katına çıkarak 2,1 milyar TL oldu.

Turkcell mühendisleri tarafından Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sunma amacıyla geliştirilen dijital servisler, bu çeyrekte tekil gelirini yıldan yıla % 15,3 artırarak 424 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell’in bulut tabanlı depolama hizmeti Lifebox’ın ücretli kullanıcı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 50 artışla 1,4 milyona oldu. Anlık mesajlaşma uygulaması BiP’in toplam indirme sayısı ise 92 milyona ulaşırken BiP’in her 5 aktif kullanıcısından biri yurt dışından oldu.

Financell iş birliğiyle KOBİ’lere finansman desteğini sürdürüyor

Turkcell, Türkiye’nin ilk dijital operatörü olarak, teknolojik finansmanın öncüsü olan grup şirketi Financell iş birliğiyle KOBİ’lere finansman desteğini sürdürüyor. Dijital Dönüşüm Finansmanı olarak adlandırılan esnek ödemeli finansman desteği sayesinde KOBİ’lerin teknolojik ihtiyaçlarına uygun ve hızlı kredi imkânı sağlanıyor.  

Yıllık % 24 artış ile 2,3 milyar TL kredi portföyüne ulaşan Financell’in gelirleri bu çeyrekte sigorta işinin de katkısıyla % 50 artış kaydetti.

“2022 yılı için yaklaşık % 30 gelir büyümesi hedefliyoruz”

 Turkcell olarak ‘Önce Müşterim’ odağı ile yılın ilk 3 ayında güçlü bir performans sergilemeye devam ettiklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “2022’nin ilk çeyreğinde küresel çapta seyreden enerji ve diğer temel maliyetlerdeki artışlar ile bölgesel gerilimler; zorlu makroekonomik koşullar yaratsa da müşteri odaklı yaklaşımımız, analitik yetkinliklerimiz ve doğru zamanlarda aldığımız doğru aksiyonlarla güçlü gelir ve müşteri büyümemizi sürdürdük” diye konuştu.

Erkan, Global ve makroekonomik zorlukların yoğun olarak hissedildiği bu dönemde Turkcell’in stratejik odakları çerçevesinde hayata geçirdiği performansın çeyrek sonuçlarına olumlu yansıdığını kaydederek “Yenilikçi bakış açımızı kaybetmeden, her geçen gün müşterilerimize daha iyi hizmet sağlamayı hedefliyoruz. Bölgemizde yaşanan savaş, uluslararası iştiraklerimizin gelirine olumsuz etki etse de Türkiye’de ivme kazanan performansımız ve artan gelirlerimiz sayesinde bu etkiyi aşan sonuçlar ortaya koyduk. Şubat ayında paylaştığımız, 2022 yılı için yaklaşık % 30 gelir büyümesi, yaklaşık 19 milyar TL FAVÖK ve gelirlerimizin % 20-21’i aralığında operasyonel yatırım harcaması hedeflerimizi koruyoruz” şeklinde konuştu.

Enerji tasarrufu sağlayan ‘yenilenebilir enerji üreten konteyner’

Erkan, şirketin sadece şebekesinde yürüttüğü çalışmalar sonucu 2021 yılında elde ettiği tasarruf miktarının yaklaşık 2 bin baz istasyonunun yıllık elektrik tüketimini karşıladığını dile getirerek “Çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamaların geliştirilmesi için çalışan Turkcell, baz istasyonları, veri merkezleri ve ofis binalarında çevresel etkiyi azaltmaya yönelik de çözümler üretiyor. Şebekemiz için geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerin, dünyanın prestijli kurumları tarafından fark edilmesi bizi ayrıca mutlu ediyor. Örneğin, enerji tasarrufu sağlayan ‘yenilenebilir enerji üreten konteyner’ ürünümüz, sektörümüzün uluslararası platformu GSMA’de dünyaya örnek gösterildi. Tüm bunların yanında tamamen mühendislerimizin geliştirdiği enerji yönetim sistemimiz sayesinde baz istasyonlarındaki enerji tüketimlerini uzaktan takip ve kontrol ediyoruz. Yapay zekâ uygulamalarımızla enerji yönetim sistemlerinde enerji verimliliğini artıracak çalışmalarımız da devam ediyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir