“Yeni fikirlerin yeşereceği ortamları oluşturmak için çalışıyoruz”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı,  26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü kapsamında Sabancı Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Scientists & Designers of Sabancı’ ödül töreninde “Vizyonumuzda da olan ‘fark yaratmak’ anlayışını mümkün kılmak için yeni fikirlerin yeşereceği ortamları oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Yapılan araştırmaların Covid-19 salgınıyla birlikte şirketlerin yenilik yapma yönündeki hevesinin arttığını gösterdiğini belirten Güler Sabancı, 2021 yılında uluslararası patent, marka, tasarım başvuru sayılarının rekor seviyeye ulaştığını, Türkiye’nin toplam 1.829 uluslararası patent başvurusuyla 16. sırada yer aldığını söyledi.

“Çalışanlar için doğru iklimi oluşturmaya çalışıyoruz”

Güler Sabancı; kamu, özel sektör ve akademinin iş birliğinin önemi ve başarılı örneklerine işaret ederek, Teknopark İstanbul’da sanayi, üniversite ve girişimcileri bir araya getiren, Kordsa ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle kurulan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin çok önemli bir örnek olduğunu belirtti.

Yenilikçi fikirleri, inovasyon süreçleriyle somut başarılara dönüştürmek adına çalışanları için doğru iklimi oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Güler Sabancı, “Liderlere burada çok önemli bir görev düşüyor. Şirketlerde bu kültürün yaratılması için öncelikle liderlerin bunu istemesi, talep etmesi ve teşvik etmesi gerekir” dedi.

“Dünya teknolojisinin şekillenmesinde bizim de tuzumuz var”

Teknoloji, inovasyon ve bilimin kalkınmada ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirten Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, bu tören sayesinde topluluk çapında fikri mülkiyet üretmeye yönelik çalışan ve değer katan personele teşekkür edeceklerini söyledi.

Dünya teknolojisinin şekillenmesinde Sabancı Topluluğu olarak kendilerinin de tuzunun bulunduğunu ifade eden Alper, “Bu sebeple ‘Scientists and Designers of Sabancı’nın her yıl artmasını çok önemli buluyor ve insan kaynağımızın bu kapsamda ihtiyacı olan tüm donanıma sahip olabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen ve fikri mülkiyet üreten 103 Sabancı Topluluğu çalışanının ödüllendirildiği törende, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise ‘Birlikte Geliştirme Yaklaşımıyla Sabancı Kuruluşları Fikri Mülkiyeti ile Etki Oluşturma’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Mandal, birlikte geliştirme kavramı ile Sabancı Üniversitesi’ndeki görevi sırasında karşılaştığını kaydederek “Kuruma katıldığımda kurumun temel değerlerini öğrenirken yeni karşılaştığım bir kavram; iş birliğinden çok birlikte iş yapabilme, birlikte geliştirme, birlikte kavrama, birlikte başarma oldu. Bu kavram üzerinde çok çalıştık.” dedi.

“Patent başvurularında Türkiye, dünyada 4’üncü sırada”

Fikri mülkiyet konusunda çalışmaların son yıllarda artış gösterdiğini ve özellikle son 10 yıl göz önüne alındığında en fazla enerji alanında yükseliş yaşandığını belirten Mandal, “Düşük karbon enerjili patentlerdeki artışı görebiliyoruz. Sera gazı yayılımının azaltılmasına yönelik olarak yenilenebilir enerji ve enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesi noktasında %72’lik artış var” diye konuştu

Türkiye’nin patent başvurularında dünyada 4’üncü sırada olduğunu vurgulayan Mandal, Türkiye’nin kadın araştırmacılar sayısında da 4’üncü basamakta bulunduğunu, bu sıralamanın iyi olduğunu kaydederek “Bunların hepsi TÜBİTAK’ın kendi süreçlerine önemli bir girdi oluşturuyor. TÜBİTAK’ın misyonu potansiyel oluşturmaktan daha çok, hem toplumsal anlamda hem de ulusal güvenlik anlamında etki oluşturan araştırmaları desteklemek. Birlikte geliştirme yaklaşımına uygun insan kaynağının desteklenmesi ve bu kapsamdaki bilginin üretilmesine odaklanıyoruz. Bunun için de bireysel projelerle kapasite oluşturmaya devam ediyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından fikri mülkiyet alanında çalışma yapan 103 personele ‘Scientists & Designers of Sabancı’ organizasyonu kapsamında ödül verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir