2.500 ulusal zincir mağazada kahve rafları incelendi

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, yapay zekayla gerçekleştirdiği görüntü tanıma teknolojisiyle ‘Türkiye Ulusal Zincir Kanalında Kahve Araştırması’nı hazırladı. 2.500 ulusal zincir marketin kahve raflarını incelenirken 1000 metrekare üzeri süpermarketlerde kahveye 2 ünite ve 16 raf ayrıldı. Mart-Nisan 2022 döneminde yüzde 18’lik fiyat artışı yaşandığı gözlendi

Yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, yapay zeka ile birlikte teknolojisini geliştiriyor. REM People, yapay zekayla gerçekleştirdiği görüntü tanıma teknolojisiyle ‘Türkiye Ulusal Zincir Kanalında Kahve Araştırması’nı hazırladı. 2.500 ulusal zincir marketin kahve raflarını incelenirken 1000 metrekare üzeri süpermarketlerde kahveye 2 ünite ve 16 raf ayrıldı. Mart-Nisan 2022 döneminde yüzde 18’lik fiyat artışı yaşandığı gözlendi.

REM People, bu teknolojiyle Mart ve Nisan aylarında ‘Türkiye Ulusal Zincir Kanalında Kahve Araştırması’ ile sektörde ilk kez ‘Raf Değer’ ve ‘Asortman Payı’ verilerini inceledi. Hızlı tüketim ürünleri ve tüketici elektroniği sektörlerinde hem üretici firmaların hem de perakende firmalarının yoğunlukla takip ettiği mağaza içi mükemmellik ölçütlerine 2 yeni açılım gerçekleştiren REM People, kahve kategorisi bazlı raf değerlendirmesini raporladı.

‘Türkiye Ulusal Zincir Kanalında Kahve Araştırması’ ile yaklaşık 2.500 ulusal zincir marketin kahve kategorisi raflarını inceleyen REM People, 1000 metrekare üzeri süpermarketlerde kahve kategorisine yoğunlukla 2 ünite ve 16 raf ayrıldığını tespit etti. Metrekare bazında farklılaşmakla birlikte tüm ulusal zincir marketlerinin yüzde 35’lik kısmını kaplayan verilerde 14 farklı marka, 72 farklı SKU (stok kodu) ve toplamda 200’e yakın önyüz bulunduğu ortaya çıktı.

Araştırma raflarda ortalama olarak her bir üründen 3 adet bulunduğunu gösterdi. Ürün bulunurlukları, segment, marka ve format bazlı alışverişçi ihtiyaçlarına bağlı olarak değiştiğini anlattı.

Kahve rafında neler var?

Hazır kahve, Türk kahvesi, çekirdek kahve ve kapsül kahvelerin yer aldığı raflarda ayrıca soğuk kahve, çocuk toz içecekleri, oralet, dibek ve menengiç kahveleri ile filtre kahve kağıtlarının da yer aldığı gözlemlendi.

Fiyatı yüzde 18 oranında arttı

Nisan ayında yapılan çalışmada ulusal zincir kanalındaki en sık rastlanılan planograma bağlı olarak raf değerinde yüzde 18’lik bir fiyat artışı gerçekleştiği görüldü. Nisan ayının ilk günü yapılan ölçümlerde kahve rafının bir tur dönmesinin cirosal karşılığı 7,885 TL iken, bugün bu değer 9.326 TL olarak değişti.

REM People Müşteri Başarı Direktörü Ali Dedei, çalışma hakkında şöyle konuştu: “Ürünümüz REM inStore’da iki yeni modül ekledik. Artık raf payındaki ciro ve asortman paylarını da uygulama üzerinden ölçümleyebiliyoruz. Bu hem çalışmış olduğumuz markalarımıza raf ciro değerlerini takip edebilme kolaylığı sağlıyor, hem de yapay zeka teknolojileri ile veri doğruluğunu maksimum şekilde ölçümleyebiliyoruz.”

Entegre çözümler sunuyor

Yapay zekâ tabanlı çoklu kanal (omni-channel) perakende uygulama yönetimi çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik, ambalajlı tüketici ürünleri şirketlerinin ve perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunmasıdır.

REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor. Şirket, Perakende Uygulama Yönetimi alanında geliştirdiği %100 yerli 3 SaaS yazılımın yanı sıra ‘Yapay Zeka Tabanlı Gelişmiş Analitik’ ve talebe dayalı olarak ‘Uçtan Uca Araştırma Hizmetleri’ sunuyor.

REM People, Arçelik, Adel Kalemcilik, Anadolu Efes, Arla Foods, Bahlsen, Bayer, Beko, Coca-Cola İçecek, Danone Nutricia, Disney, Mey-Diageo, Evyap, Haribo, Hayat Kimya, Henkel, Huawei, Intel, JBS Seara, Kraft Heinz, Kellogg’s, Kimberly Clark, Microsoft, Mondelez, Nestle, P&G, PepsiCo, Pernod Ricard, Reckitt, Red Bull, Superonline, Turkcell ve Unilever gibi dünya devlerine 50’den fazla ülkede hizmet vererek verimliliklerini artırmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir