ADQ, Türk ilaç şirketini satın aldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) devlet yatırım fonu Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ), Türk ilaç şirketi Birgi Mefar Group’u satın almak için nihai anlaşma imzaladı. BMG şu anda Avrupa ve Asya’daki pazarlar da dâhil olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Abu Dabi hükümetinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, fonun Birgi Mefar Group’u satın alarak, yaşam bilimleri alanında lider konumunu güçlendireceği belirtildi. 1963 yılında Adnan Birgi tarafından Birgi Sanayi A.Ş.’nin kuruluşuyla başlayan şirket, günümüzde üretim, dağıtım ve hizmet birimlerini içeriyor.

Sağlık ve yaşam bilimleri portföyü yönetici direktörü Fahad Al Qassim, “Türkiye, yatırımlarımız için önemli bir pazar ve BMG, ilaç geliştirme ve üretimden paketleme ve soğuk zincir dağıtımına kadar ilaç tedarik zincirinde güçlü bir varlık sağlıyor.” dedi.

BMG’yi satın almak için yapılan son anlaşma, ADQ’ya ‘hızlı büyüyen bir enjekte edilebilir madde ve aşılar gibi yüksek değerli tedaviler pazarına maruz kalmanın yanı sıra büyük çok uluslu şirketlerden yerel ve bölgesel oyunculara kadar geniş bir müşteri ağına erişim’ sağlayacak.

ADQ  geçen yıl Eylül ayında, 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren İsviçreli bir ilaç üreticisi olan Acino’yu satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. ADQ  2021’de de Mısır merkezli markalı farmasötik ve hayvan sağlığı ürünleri üreticisi, dağıtıcısı ve ihracatçısı olan Amoun Pharmaceutical Company’yi 470 milyon dolara ve daha ucuz, markalı jenerik ilaçlar üreten ve pazarlayan BAE merkezli bir ilaç şirketi olan Pharmax Pharmaceuticals’ı satın aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir