GAMA Endüstri’den 150 milyon dolarlık imza

Petrokimya şirketi Maleik Anhidrit Üretim A.Ş ve GAMA Endüstri, Maleik Anhidrit Üretim Tesisi Projesi için 150 milyon dolarlık sözleşmeye imza attı.

GAMA Endüstri, petrokimya şirketi Maleik Anhidrit Üretim A.Ş. ile yıllık 50 bin ton kapasiteli Maleik Anhidrit Üretim Tesisi Projesinin müteahhitlik işlerini gerçekleştirmek üzere sözleşmeye imza attı. Toplam 150 milyon dolar büyüklüğe sahip yatırım projesi hayata geçtiğinde, Türkiye’nin yıllık ithalatı 100 milyon dolar azalacak.

Konu ile ilgili olarak GAMA Endüstri’den yapılan açıklamaya göre, Gebze’de hayata geçirilecek olan tesis yatırımının, Detay Proje Mühendislik ve Satın alma Mühendisliği Yönetimi Müteahhitliği GAMA tarafından gerçekleştirilecek. Yatırımın inşaat ve montaj işlemlerine ise 2022 yılı içinde başlayacak.

GAMA Endüstri ve Güç Sistemleri Genel Müdürü Ahmet Ligvani, sektörde 63 yıllık bir marka olarak bir çok ilke imza attıklarını kaydederek, bu proje ile Türkiye ekonomisinin rekabet gücünün artmasına katkı sağlayacaklarını belirtti.

Açıklamaya göre, yıllık 50 bin tonluk anhidrit tesisinin faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin yıllık 100 milyon dolarlık ithalatının önüne geçilmiş olacak. Yaklaşık 150 milyon dolarlık doğrudan yatırım ile bu hammadde Türkiye’de ilk kez üretilmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir