İhracatta tüm zamanların mayıs rekoru geldi

Dış ticaret rakamlarını açıklayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mayıs ayında ihracatın % 15,2 artışla 19 milyar dolara çıktığını belirterek, “Bu, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracat rakamıdır.” dedi.

Mayıs ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıklayan Bakan Muş, “İhracatta güçlü performansımızı Mayıs ayında da sürdürdük. Mayıs ayı ihracatımız, %15,2 artışla 19 milyar $ oldu. Bu tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı ihracatıdır. 2022 yılında, ilk 5 ayın tamamında en yüksek aylık ihracat değerine ulaştık ve beşte beş yaptık. Hayırlı olsun” diye konuştu.

“İlk 5 ayda rekorlar kırmış olduk”

Bakan Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayı dış ticaret verilerini paylaştı.

Bakan Muş, Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında büyük bir başarı ortaya koyduğunu belirterek “Ülkemiz, 2022 yılının ilk beş ayında da ihracattaki güçlü performansını devam ettirmiştir. Geride bıraktığımız mayıs ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaşmıştır. Bu, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. Böylelikle 2022 yılının ilk 5 ayının tamamında en yüksek aylık ihracat değerlerine ulaşarak ilk 5 ayda rekorlar kırmış olduk” ifadelerini kullandı.

Dış ticaret hacminin, geçen yıla oranla % 31,1 artışla 48,6 milyar dolara yükseldiğini aktaran Bakan Muş, mayıs ayı ithalatının ise 29,6 milyar dolar olduğu bilgisini paylaştı.

“İthalatta yaşanan artışın nedeni enerji fiyatları”

Enerji kaleminin 6,9 milyar dolarlık pay ile mayısta da ithalatta önemli yer tuttuğunu kaydeden Bakan Muş, “Net enerji ithalatçısı bir ülke olarak, küresel piyasalar ile yüksek derecede bütünleşmiş olan Türkiye’nin enerji fiyatlarından etkilenmemesi söz konusu değildir. Buradan bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki ithalatımızdaki artışın temel nedeni dünyada artan enerji fiyatlarıdır. Bu noktada, ocak-mayıs dönemi ihracatımız, enerji hariç 96,8 milyar dolara ulaşmış olup, dış ticaret hacmimiz ise 202,8 milyar dolara yükselmiştir. Ayrıca, aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı, yine enerji hariç % 91,3 düzeyinde gerçekleşmiştir. 242,6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine kararlı adımlarla yaklaşıyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir