Turkcell dijital banka kuruyor

Turkcell, bireysel ve KOBİ müşterilere hizmet verecek bir dijital banka kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Finans dünyasının geleceği olarak görülen açık bankacılık büyük şirketlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Paycell ile birlikte ödeme sistemleri alanına giriş yapan ülkemizin GSM operatörlerinden Turkcell, dijital banka kurmak adına ilk adımı attı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, söz konusu dijital banka 1 milyar TL’lik sermayeyle kurulacak. Bankanın % 99.96’sına Turkcell Finansman A.Ş sahip olacak. Geri kalan paylara ise Turkcell’in alt şirketleri sahip olacak. Borsadaki düşüşe paralel açılışta % 2’nin üzerinde gerileyen Turkcell hisseleri açıklamanın ardından % 2.7 ekside 17.32 liradan işlem gördü. Turkcell’in Paycell’i de kuracağı dijital bankaya entegre etmesi bekleniyor.

Turkcell’den KAP’a yapılan açıklamada “Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turkcell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı %0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir