“Türkiye-Çin iş birliği dünyanın yararına olacak”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Türkiye ve Çin’in gelişen iki ülke olduğunu belirterek, “Türkiye ve Çin’in yeni gelişen piyasa ekonomisinde yapacağı iş birliği sadece iki ülkenin faydasına olmayacak, aynı zamanda tüm dünya ve bölge ülkelerinin de yararına olacak.

Türkiye – Çin Ekonomik İşbirliği Toplantısı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, TÜSİAD ve Çin Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇİNSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, ile TÜSİAD Çin Network üyelerinin katılımıyla yapıldı.

‘Orta Koridor” ön plana çıktı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada Ukrayna-Rusya Savaşı sebebiyle kuzey koridorunun işlememesi Türkiye’nin de içeresinde yer aldığı ‘Orta Koridoru’ da ön plana çıkardığını belirterek “Bu rotada lojistik hacim artmıştır, yoğunluklar da yaşanmaktadır. Bu çerçevede Çin’in Türk firmalarla işbirliği içerisinde bu hattın rahatlatılmasına yönelik yeni yatırımları devreye almasını önemli görüyoruz. Öte yandan ülkelerimiz arasında düzenli toplanan diyalog mekanizmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu anlamda Türkiye ve Çin arasındaki gıda, e-ticaret, ulaştırma, lojistik gibi alanlarda konuların görüşüleceği, iki ekonomik ilişkilerimize ivme kazandıracağını düşündüğümüz Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın bu sene içinde gerçekleştirilmesi ve özel sektörün de bu sürece dâhil edilmesi büyük bir önem arz ediyor. Çin, TÜSİAD’ın uluslararası ajandasında yer alan öncelikli ülkelerinden biridir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ekonomisinin vatandaşıyız”

Türkiye’nin Ukrayna savaşı için arabuluculuk çalışmalarına dikkat çeken ÇİNSİAD Başkanı Zhou Yanquan, Türkiye’nin ileride de savaşın bitmesi için yapıcı bir rol oynayacağını ifade ederek “Türk pasaportuna sahip olmamamıza rağmen biz her gün Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına emeğimizi veriyoruz ve Türkiye ekonomisinin vatandaşıyız” diye konuştu.

“Türkiye-Çin işbirliği tüm dünyanın yarına olacak”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise konuşmasında “Türkiye ve Çin’in yeni gelişen piyasa ekonomisinde yapacağı iş birliği sadece iki ülkenin faydasına olmayacak, aynı zamanda tüm dünya ve bölge ülkelerinin de yararına olacak” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Shaobin, sözlerine devamla “Türkiye’nin küresel ve bölgesel önemli konumuna dikkat çekerek Türkiye ile işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayarak “Çin’de iş ortamlarını daha çok iyileştireceğiz. Türkiye dahil tüm ülkelerden gelen şirketlerin Çin’de yatırım yapması, Çin pazarına girmesi sağlanacak. Birlikte gelişmek için tüm yatırımcıları davet ediyoruz. Türk yatırımcılar, Çin ile iş yapmaya büyük önem veriyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir