Yıldız Holding, ‘odak stratejisi’ ile cirosunu 100 milyar TL’ye taşıdı

Cirosunu geçen yıl itibari ile 100 milyar TL’ye yükselten Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, 4 yılda 2,3 kat oranında büyüdüklerini belirterek, “2022’de 61.8 bin çalışana ulaştık. İstihdamımızı % 57 oranında yükselttik” dedi.

Yakın zamanda iştirak satışlarıyla stratejik iş kolları olan gıda ve perakende alanlarına odaklanan Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, yeni dönemde daha yalın, kolay yönetilebilir bir yapıya geçtiklerini belirterek “2017 yılında 42,3 milyar TL olan konsolide ciromuz, iştirak satışlarımız sonrası stratejik iş kollarımıza odaklanarak 2021 yılında % 34 artışla 100 milyar TL’ye yükseldi” dedi.

Ali Ülker, 5 yıl önce 1.6 milyar TL olan Türkiye ve yurt dışı yatırımlarını, 2021’de 2.2 milyar TL’ye çıkardıklarını, son 5 yıl içinde toplamda 7 milyar TL yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek “Türkiye’deki şirketlerimiz için 2022 yılı bütçelenen yatırım tutarı (pladis Türkiye dahil) 2,5 milyar TL’dir” dedi.  2017 yılında Yıldız Holding’in Türkiye’de 39 bin 458 olan çalışan sayısı, 2022 yılında 61 bin 884 kişiye yükseldi.

Yıldız Holding’in, satış ve ihracat gelirleriyle Türkiye’ye ekonomik anlamda önemli katkı sağladığını belirten Ülker, “Tecrübemizle büyüttüğümüz katma değerli işletmeleri, kârlılık seviyesi yüksek şirketler olarak satıyor ve ana işlerimize kaynak sağlıyoruz. Girişim sermayesi şirketimiz Gözde Girişim aracılığıyla da potansiyel gördüğümüz alanlara yatırım yapıyoruz. Bünyemize kattığımız şirketleri güçlü Ar-Ge, inovasyon, üretim ve dağıtım kapasitemiz sayesinde geliştiriyor ve kârlı yatırımlara dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

9 Ar-Ge merkezi bulunuyor

Yıldız Holding’in Godiva ve pladis dâhil olmak üzere Amerika’dan Çin’e dünyanın pek çok farklı bölgesinde bulunan 9 ArGe merkezinde görev yapan mühendisleri ve uzmanlarının her yıl yüzlerce ürün ve proje geliştirdiğini belirten Ali Ülker, “Türkiye’de de özellikle Kerevitaş, Besler ve Ülker Bisküvi gibi şirketlerimiz Ar-Ge çalışmalarına liderlik ediyor. Türkiye’de Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen ürünler tüm dünyadaki tüketicilerimizin beğenisine sunuluyor. Örneğin, tüketicilerin kısa sürede beğenisini kazanan ‘McVitie’s Jaff a Jonut Kek’ Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde geliştirildi” diye konuştu.

4.8 milyar dolar borç ödendi

Ali Ülker, Yıldız Holding, 2022 yılı itibarıyla sendikasyon öncesi 6,5 milyar dolar olan borcunu 1,7 milyar dolara indirdiğini aktararak “Koşullar ne olursa olsun yoğun emek, yatırım ve özveriyle yaptığımız çalışmaların sonucunda elde ettiğimiz gelirlerle, Türkiye’deki bankalara da borçlarımızı vaktinden önce ödeyerek ülkemizin finans sistemini desteklemeye devam ettik” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir