Aksa Akrilik İplik Tesisi Kuruyor

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, yıllık 7 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni iplik tesisi yatırımına başlayacaklarını ve yüksek oranda ihracat geliri sağlayacak olan tesisi 2024 yıl sonunda devreye alacaklarını kaydetti.

Ülkemizdeki ve dünyadaki talebi göz önünde bulundurarak yeni bir iplik tesisi yatırımına başlayan Aksa Akrilik, 45 milyon dolar bütçeye ve 7 bin ton üretim kapasitesine sahip tesisini 2024’ün sonunda devreye almayı planlıyor. Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş konuyla ilgili olarak, “Yatırımımız tamamlandığında yüksek oranda ihracat geliri sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek” diye konuştu.

Katma değerli ihracat performansı ve üretim çeşitliliği sayesinde sürdürülebilir başarı sağladıklarına değinen Taş, “Geçmişte yapmış olduğumuz önemli yatırımlar ve sahip olduğumuz kurumsal yönetim anlayışı ile paydaşlarımıza değer katmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin tek akrilik elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik, 2022 yılının ilk çeyreğiyle ilgili finansal sonuçları açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada; ciro, net kârlılık ve FAVÖK rakamlarında önemli artışların yaşandığı kaydedildi.   

Aksa Akrilik’in 2022 yılının ocak ve mart ayları arasındaki dönemin cirosu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla  % 197 artış göstererek 3 milyar 915 milyon TL oldu. FAVÖK rakamlarında da yükselişini sürdüren şirket, % 403 artışa imza atarak 922 milyon TL seviyesine ulaştı. Aksa Akrilik’in bu dönemdeki net kârlılığı ise % 369’luk yükselişle 625 milyon TL’ye çıktı.

Aksa Akrilik’in 2022’nin birinci çeyreğinde hayata geçirdiği toplam yatırım tutarı ise 172 milyon TL oldu. DowAksa’nın 2022 ilk çeyreğindeki cirosu, geçen seneyle karşılaştırıldığında % 162 artarak 459 milyon TL’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir