“Küresel iş ortağı ağımızı genişletiyoruz”

2022’de öncü perakende çözümleri şirketi Smollan ile özellikle APAC ve Hindistan pazarında büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Aytül Erçil, gelecek dönem özellikle Shelfsight ürünü ile Amerika’daki faaliyetlerini artırmayı, Avrupa, MEA ve CIS bölgelerindeki iş ortağı ağını genişletmeyi hedeflediklerini vurguladı.

2014’te Ceyhun Burak Akgül ile birlikte kurdukları Vispera ile yapay zekanın alt dalları olan yapay görme ve makine öğrenme teknolojileri alanında faaliyet gösterdiklerini belirten Vispera Kurucu Ortağı Aytül Erçil, görsel tanıma hizmetleriyle 30’dan fazla ülkenin hızlı tüketim ve perakende sektörlerinde Coca Cola, Unilever, Pepsico, Carlsberg, Henkel, Reckitt Benckizer, Nobel İlaç, Bacardi, Phillip Morris gibi uluslararası şirketlerle çalıştıklarını söyledi.

Teknolojiyi hem kullanan hem de üreten bir firma olduklarına dikkat çeken Erçil, ilk olarak bu noktada farklılaştıklarını belirterek “Bizi farklılaştıran diğer olgularımız ise insan, yetenek ve tasarım odaklı olmamız. Sürekli eğitime ve kendini geliştirmeye inanıyoruz, statik yetenekler ve sabit akıl modelleriyle inovatif olunamayacağını unutmuyoruz. Değerli olduğu sürece zor olanın zorluğundan korkmuyoruz ve yaratıcı cesaretimize güveniyoruz” diye konuştu.

Sadece perakende şirketlerine değil, bireysel tüketiciye de katkı sağladıklarını belirten Erçil, “Mağazada aranan ürünün doğru yerde ve doğru çeşitlilikte bulunmasına yardımcı olarak, son tüketicinin alışverişte harcadığı zamanı azaltıyoruz” dedi.

 “İlk çeyrek büyümemiz yüzde 93”

 Son dönemlerde artan fiyatların ve enflasyonun firmanın maliyetlerini artırdığına vurgu yapan Erçil, her şeye rağmen 2022’nin ilk çeyreğinde başarılı bir grafik çizdiklerini kaydederek “2022 yılının ilk çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 93’lük bir büyüme gösterdik. Personel sayımız da 2021’in ilk çeyreğine göre yüzde 27 arttı. 2021 yılı içinde Amerika ofisimizi, bu senenin Şubat ayında da İngiltere ofisimizi açtık. Küresel çapta büyümemiz, hedeflerimize uygun bir şekilde gerçekleşmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

 Erçil, markanın mevcut ve planlanan yatırım ve çalışmaları ile ilgili olarak da “2022’nin Ocak ayında bir yatırım turu gerçekleştirdik. Bu yatırım turunun ana amacı ise ABD’de ve Avrupa’da büyümek. Yatırımı tamamladıktan sonra ABD’de satış, satış destek ve müşteri memnuniyet ekipleri kurarak Vispera Corp. ile başlattığımız ABD yolculuğunda hızlıca yol almak istiyoruz. Avrupa’da da benzer bir şekilde yapılanarak mevcut portföyümüzü genişletmek için çalışıyoruz. Yatırımlarımızın bir bölümünü de Ar-Ge’ye yönlendirerek ürünlerimizi ve sunduğumuz hizmetleri geliştireceğiz”

En popüler ürünümüz olan Storesense şu anda aralarında İsrail, Almanya, Hindistan, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan ve ABD’nin de bulunduğu 30’dan fazla ülkede kullanılıyor. Shelfsight ürünümüz de Türkiye dışında Almanya ve Şili’deki mağaza ortamlarında deneme aşamasında. Yeni ürünümüz olan Vispera Core da sahada kullanılıyor. 2022’de öncü perakende çözümleri şirketi ve Vispera Core’un da öncü müşterisi olan Smollan ile özellikle APAC ve Hindistan pazarında büyümeyi hedefliyoruz.

Mevcut projelerimizdeki referanslarımız sayesinde bazı firmalarla küresel çapta çalışmak için başladığımız görüşmeler olumlu ilerliyor. Önümüzdeki yıllarda özellikle Shelfsight ürünümüz ile Amerika’daki faaliyetlerimizi artırmayı, Avrupa, MEA ve CIS bölgelerindeki iş ortağı ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.” paylaşımında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir