“Metaverse çalışmalarımızı yakında hizmete sunacağız”

2022’nin ilk çeyreğini 1,2 milyon dolarlık ihracatla kapattıklarını ve yıl sonu hedeflerinin 6 milyon dolar olduğunu kaydeden Olgun Sağlam, ihracatlarını ve pazar paylarını artırmak için çağın koşullarına uyum sağlayıp, Metaverse dünyasına yönelik çalışmalarını yakında hizmete sokacaklarını söyledi. 

Albox, 1976’dan beri mobilya sektöründe olan ve kreasyonlarıyla Türkiye ve dünyadaki yüzlerce konut ve ailenin kalbinde duran bir markanın üçüncü kuşak hikâyesini anlatıyor. Olgun Sağlam, başarılı bir aile şirketi olarak faaliyetlerini sürdüren Albox için “Dördüncü kuşağımıza daha yenilikçi ve güçlü bir marka oluşturma çabası içindeyiz. Şirketimiz 1976 yılında Osman Sağlam tarafından kurulduğundan bugüne, yurt içi ve yurt dışı pazarına en üst düzeyde tasarım ile kaliteli ürünleri sunuyor. Bu içeriğin temelinde ürün, malzeme ve üretim sürecinin yeniliklere açık olarak sürdürülmesi yatıyor. Albox, ekonomik dönüşümün insanların yaşam biçimlerini değiştirdiği, mobilyaların rahatlık, refah ve zevkle ilgili olduğu bir dönemde doğdu. Şirketimiz en özel ve kaliteli ürünleri dünyanın her bir noktasından seçerek müşterilerine sunuyor. Albox; mutfak, banyo, kapı ve yaşam odaları gibi geniş bir mobilya yelpazesi ile ihtiyaçları karşılıyor ve zamansız tasarımla evleri kucaklıyor” değerlendirmelerinde bulundu. 

Firmamız, konutlardan ofislere, restoranlardan otellere kadar tüm yaşam alanları için farklı stil ve zevklere sahip ürünler sunuyor” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam, 2006 yılında, kurumsallaşma çalışmalarının başladığı dönemde Almanya’nın en büyük mutfak üreticilerinden birinin distribütörlüğünü almalarının firmanın en önemli gelişim ve dönüşüm süreçlerinden biri olduğunu belirtti.

2012’de ilk mağazalarını açtıklarını belirten Sağlam, “2015  yılında da ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Markamızın temellerini attığımız atölyemiz hâlâ duruyor. Fabrikasyon üretim dışında, elle yapılması gereken, zanaat yönü yüksek tasarımları orada gerçekleştiriyoruz. Fabrikasyon üretim gerçekleştirdiğimiz bir fabrikamız daha var. O da Ataşehir’de. Bir de mağazamız bulunuyor. Aynı zamanda Almanya merkezli kırılmaz ve patlamaz cam üreticisi bir firmanın da Türkiye’deki tek temsilcisiyiz” diye konuştu. 

“Dünyadaki her değişimi ürünlerimize yansıtıyoruz” 

Hızla değişen alışkanlıkları, hayat standartlarını göz önünde bulundurarak ve insanların diğer canlılarla aynı hayatı kolaylıkla paylaşabileceği, ergonomik ve efektif kullanım alanları yarattıklarını kaydeden Sağlam, yaşamdaki her bir değişimin mobilyalarına yansıdığını belirterek “Örneğin; pandemiyle birlikte erkeklerin de mutfağa girmesi bizleri inovasyona sürükledi. Erkekler büyük mutfaklarda çalışmaktan hoşlanıyorlar ve aynı zamanda her şey onların elinin altında olmalı. Dijital ekranlı kapaklarda bir yandan videolarını izlerken bir yandan da yemeklerini yapabilecekleri çok özel bir ürünümüzü piyasaya sunmak üzereyiz. 5 Haziran’da Fişekhane’de yapılacak lansmanla yeni ürünümüzün tanıtımını yapıp, kullanıcıların beğenisine sunacağız. Ürünümüz sektörde ürün bazlı olarak yapılacak ilk lansman özelliğini de taşıyacak. Yılın ikinci yarısında mağazamızda bu çok özel ürünü görebileceksiniz. Aynı zamanda ofislerin evlere taşınmasıyla birlikte mutfak tezgahının altından çıkan çalışma masalarından nano teknoloji sayesinde üzerinde mikrop barındırmayan antibakteriyel mutfaklara kadar yepyeni modelleri ürün gamımıza dahil ettik” şeklinde konuştu.

“Artan ham madde fiyatları süreci aleyhimize döndürdü”

Artan ham madde maliyetleri ve tedarik zincirinde yaşanan sürecin farklı pazarlarda farklı sonuçlarla karşı karşıya kalmalarına sebep olduğunu vurgulayan Sağlam, sektörün içinde bulunduğu durum ile ilgili olarak “İç pazarda ham maddede oluşan fiyat artışlarından kaynaklı maliyet artışları ve bu maliyet artışına bağlı olarak ortaya çıkan zararlar, projelerde fiyat değişikliği taleplerinin ilgili firmalar tarafından kabul görmemesi, biz üreticilerin kendi kaynaklarını kullanıp bu süreci yönetmeye çalışması, özkaynakların tükenmesine, yeni projelerde daha kısıtlı ürün yelpazesiyle projelere start verilmesine sebebiyet verdi. Bu süreç, iş kayıplarına ve proje sahiplerinin projelerini askıya almasına neden oldu.

Kalite ve sürdürülebilir üretim yapan biz ve bizim gibi firmalar, tedarik zincirinin bir nebze düzelmesi ile son altı ayda yeniden üretime hız verdi.

Dış pazarda ise ülkemizin ham madde üreticisi olmamasından dolayı, küreseldeki rekabetçi fiyat politikası ve yüzde 300’lere varan ham madde artışlarıyla beraber pazar payımız azaldı ve durum rekabet ettiğimiz İtalya, İspanya, Almanya gibi üretici ülkelerin lehine döndü.

Her şeye rağmen rekabetçi fiyatlarımız, terminlerdeki reflekslerimiz, anlık ve online yaklaşımımız pazardaki yerimizi kaybetmeden kalabilmek ve marka değerimizi artırmak için hâlâ fırsatlar sunuyor.
İhracatta, diğer etken coğrafi konumumuz ve dünyanın her noktasına ulaşabilir bir navlun ağına sahip olmamızdır” değerlendirmelerinde bulundu.

“İlk çeyrek ihracatımız yüzde 30 arttı”

Tüm olumsuzluklara rağmen 2022’nin ilk çeyreğini başarılı geçirdiklerini aktaran Sağlam, “İlk çeyrekte, önceki yıla oranla mevcut ihracat yaptığımız ülkelere ek olarak dört yeni ülkeyle beraber ihracatımızı yüzde 30 artırdık ve 1,2 milyar dolar ihracata ulaşarak son yılların rekoru kırdık. 2022 yılı hedefi olan 6 milyar dolara ulaşmak ve üzerine çıkmak için şu an hiçbir engel görünmüyor

2022 yılında hedef olarak odaklandığımız Avrupa ve ABD pazarında pastadaki payımızı almak, bu pazarlarda marka değerimizi artırmak ve iş ortaklarımızla iletişimi kolaylaştırmak için fuarlarda olmayı önemsiyoruz. Artık dijital iletişim çağındayız. Bu doğrultuda kurduğumuz ekibimizle Metaverse dünyasına yönelik çalışmalarımızı yakında hizmete sunacağız.

Üretim parkurumuzu planlarımız dahilinde, CNC makinelerle destekledik; bu sayede ilk çeyrekte üretim kapasitemiz yüzde 15 arttı.

Üretici bir firma olarak, üretmek kadar nakliye, teslim öncesi ve sonrası sunumun da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda müşteri memnuniyetinin yanı sıra projelerimize gösterdiğimiz önemi ifade etmesi açısından, her ürün için özel koli ve paketleme ünitesi tesis ettik” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir