Sanayide kapasite artacak

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, sanayicilerin, 2023-2024 yılları için kapasite artırmak amacıyla yeni makine ve teçhizat siparişi verdiğini, artacak kapasite ile Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasında yerini alacağını söyledi.

ASKON ‘Kültepe Ekonomi Zirvesi’ Kayseri’de düzenlendi. ASKON Başkanı Orhan Aydın, zirvede gerçekleştirdiği konuşmasında Covid-19 salgını ile ekonomilerde yaşanan durağanlığın tüm ülkeleri etkilediğini belirtti.

ABD’de enflasyonun son 40 yılın zirvesine çıktığını, Avrupa ülkelerinin, Ukrayna-Rusya savaşı ile doğal gaz krizi yaşamaya başladığını anlatan Başkan Aydın, bu gelişmelerin olağanüstü bir durumdan geçildiğini gösterdiğine vurguda bulundu.

Başkan Aydın, dünyayı etkileyen ekonomideki olumsuzlukların Türkiye’ye de yansıdığını ifade ederek “Bugün yaşanan bunca küresel krize ve savaşa rağmen, dinamik bir şekilde ülke ekonomimizin yönetildiğini görmek biz iş insanlarını güçlü ve güvenli kılıyor. Hükümetimizin yerinde ve zamanında attığı adımlar yarınlara olan inancımızı da şüphesiz güçlendiriyor. Temel ekonomik göstergelere baktığımızda yıl sonunda 250 milyar doları aşan bir ihracat rakamına kavuşacağız. Kaldı ki son 12 aylık rakamlara baktığımızda bu verileri görüyoruz. Ve yine çift hanelere ulaşmış bir büyüme göreceğimize de inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir bir büyüme için en büyük katkının sanayi ve ihracat tarafından geldiğini belirten Aydın, “Sanayi kapasite kullanım oranlarımız yüzde 80’leri aşmış durumda. Sanayicilerimizin 2023-2024 yılları için kapasite artırmak üzere yeni makine ve teçhizat siparişleri verdiklerini memnuniyetle izlemekteyiz. Yani çarklar, artan bu kapasite kullanımlarıyla üretmeye devam edecek ve ülkemiz büyüyerek hedeflediği ilk 10 ekonomi arasında yerini alacaktır. Tüm bu veriler gösteriyor ki büyük bir doğumun arifesindeyiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir