“Yılın tamamında yüzde 300 büyüme hedefliyoruz”

Yılın ilk üç ayında 10 kat büyüme yakaladıklarını ifade eden Bulut Arukel, yılın geneli için ise yüzde 300’lük bir büyüme hedefleri olduğunu söyledi.

Tedarikçilerin nakde ulaşırken neye ihtiyaç duyduklarının doğru analizini yaparak, işletme sermayesini güçlendirmek için çözümler üretmek üzere 2016 yılında kurulan bir fintech şirketi olan Figopara, üretimden e-ticarete, bilişimden perakendeye kadar Türkiye’nin önemli markaları, büyük aile şirketleri ve çeşitli sektörlerdeki tedarikçileri için hizmet veriyor. Türkiye’nin önde gelen 20 bankası ve 10 finansal kuruluşuyla çalışıyor.  

KOBİ’lerin ve işletmelerin hayatını kolaylaştıran iki temel hizmetlerinin olduğunu söyleyen Figopara Gelirden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bulut Arukel, “Tedarikçi Finansmanı hizmetimiz ile büyük ölçekli firmalar, düzenli olarak mal ve hizmet sağlayan tedarikçilerin fatura vadesinden önce alacaklarını bugünden tahsil etmelerini sağlıyor. Tedarikçi böylece, uygun koşullar altında tahsilatını gerçekleştirerek likidite sorununu çözüyor. Bir diğer çözümümüz ise Figo Kolay Finansman. Bu teknolojik modelle ticari işletmelerin mali verileri ve e-fatura bilgileriyle mali durum ve ticari faaliyetlerini değerlendirerek müşteri özelinde puanlama oluşturuyoruz. Firmaların ticari faaliyetlerinin değerlendirilmesi sonucunda oluşan puana göre tahsil edebilecekleri faturalar için uygun banka teklifleri sunuyoruz. Seçilen banka teklifiyle faturaya ait ödeme hızlı bir şekilde gerçekleştirilirken, tüm başvuru sürecinin dijital olarak yapılması firmalar için işlemlerin daha da hızlı sonuçlanmasını sağlıyor” dedi.

Figopara’nın sektörde ayrışan temel farkının teknolojiyi ve veriyi kullanmadaki başarısı olduğunu ifade eden Arukel, verinin yarattığı öngörülerle en hızlı şekilde karar veren ve işleyen sistemler ortaya koyduklarını söyledi.

“Sektöre talep büyüyor”

Arukel, dijital bankacılık ve servis bankacılığı yönetmeliğinin de devreye girmesi ile sektörün önünün açıldığını ve bunun da beraberinde artan bir rekabetçilik getirdiğini aktardı. Pandeminin de etkisi ile sektöre olan talebin arttığını hatırlatan Arukel, özellikle bu dönemde tedarik zincirinin ve tedarikçi finansmanının küreselde büyük önem kazandığını söyledi ve “Figopara olarak, sunduğumuz hizmetlerle KOBİ’lerin ve işletmelerin finansmana erişimini hızlandırmaya ve yaşam döngülerini uzatmaya devam ediyoruz” dedi.

“İlk çeyrekte 10 kat büyüdük”

Yılın ilk üç ayını geçen senenin aynı dönemine göre 10 kat büyüme ile kapattıklarına vurgu yapan Arukel, “Üç ayda 3 milyar TL’yi aşkın finansmana aracılık ettik. Çalıştığımız alıcı sayısını üç, tedarikçi sayısını da beş katına çıkardık. Geçen yılın ilk çeyreğine göre hacim olarak ise üç kat büyüdük.

Öte yandan yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin perakende ve kimya sektörlerinde lider olan üç büyük holdingi bizimle çalışmaya başladı” dedi ve 2022 yılında da aynı başarıyı devam ettirdiklerini açıkladı: “Yılın tamamında yüzde 300 büyüme hedefliyoruz. Her sene üç kat büyüme hızıyla ilerlemeyi planlıyoruz. Öte yandan stratejik gördüğümüz alanlarda potansiyel satın alma fırsatlarına da bakıyoruz. 2021 yılının son çeyreğinde hem İzmir hem de İtalya’da ofis açtık. Bu yıl içinde üç ülkeye daha açılmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir