CNR Holding’den ‘Afrika’ atağı

İngiliz menşeli World Wide Trade’in Türkiye temsilciliğini üstlenen CNR Holding yaptığı duyuruda Afrika’ya hazır giyim ve ayakkabı fuarları ile ihracat seferberliği başlattığını belirtti.

Ruanda Kalkınma Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın tam destek sağlamış olduğu CNR Holding  hazır giyim ve ayakkabı fuarı, 18-20 Ağustos tarihleri arasında Afrika’da düzenlenecek. Mısır, Nijerya, Etiyopya, Libya, Gana, Ruanda, Güney Afrika ve Somali başta olmak üzere 54 Afrika ülkesinden yoğun ilgi gören Gateway to Afrika – Hazır Giyim Ayakkabı ve Deri Fuarı, Ruanda’nın başkenti Kigali’de hayata geçirilecek.

“İngiliz firması üzerinden bireysel başvuru yapılacak”

Gateway to Afrika Fuarı’nın, Türkiye’nin en önemli hazır giyim ve ayakkabı markalarının yoğun ilgisi ile karşılandığını belirten CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, “Aslında bu fuarı düzenleyen İngiliz menşeli bir World Wide Trade şirketi. CNR Holding bu İngiliz şirketin Türkiye temsilciliğini yapıyor. Yani Afrika fuarlarımızı İngiliz şirketin destekleri ile hayata geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Fuar katılımcıları Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışı fuarları destek programından teşvik alabiliyorlar. Bunun için, İngiliz firması üzerinden bireysel başvuru yapmaları gerekiyor. Bu, katılımcı firmalarımız için önemli bir avantaj” şeklinde konuştu.

Türk markaların, geleceğin pazarı olarak gördüğü Afrika’yı ticarette sağladığı eşsiz kolaylık ve fırsatlar açısından tercih ettiğini kaydeden Erem, “Afrika’nın İsviçre’si olarak anılan Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasında ticaret yapmanın en güvenli ve kolay olduğu ülke konumunda yer alıyor” diye konuştu.

“Türk firmaları güven ortamı oluşturdu”

Afrika kıtasına, hazır giyim ve ayakkabı fuarları ile ihracat seferberliği başlattıklarını belirten Erem, “2021 yılı itibariyle %3,7 pay ile dünyanın 6’ncı büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda yer alan Türk hazır giyim sektörünün Afrika Pazar payı oldukça düşük bir seviyede bunuluyor. Ayakkabı üreticileri ise Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğuna ihracat gerçekleştiriyor. Afrika’ya en çok ihracat gerçekleştiren Çin’in üretim kalitesi, ürün çeşitliliği ve nakliye alanlarında yaşattığı olumsuzluklar, kıta ile olan ticaret bağını kopma noktasına getirdi. Hazır giyim ve ayakkabı alanında Çin’e alternatif arayan Afrika ülkelerinin ticaret rotası ise Türkiye’ye döndü. Türk firmaların oluşturduğu güven ortamı, tüm kıtanın ticaret kapılarının Türk üreticiler için sonuna kadar açılmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

“Gateway to Afrika fuarlarımız ile yeni ihracat kanalları oluşturacağız”

‘Gateway to Afrika fuarı’ ile Afrika’nın hazır giyim ve ayakkabı tedarik zincirini yeniden kuracağını kaydeden Erem, “18 Ağustos’ta, Kigali’de düzenleyeceğimiz fuar için başta Mısır, Nijerya, Etiyopya, Libya, Gana, Ruanda, Güney Afrika ve Somali olmak üzere 54 Afrika ülkesinden yoğun ilgi var. Fuarın pazarlama ve tanıtım çalışmalarını da çok iyi yaptık. Tüm kıtadan online bilet alan ziyaretçi sayısı 11 bini aştı. Eminim ki ticaret ilişkilerimizi çok iyi seviyelere çıkaramadığımız Afrika kıtasında, Gateway to Afrika fuarlarımız ile yeni ihracat kanalları oluşturacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir