2022 Sabri Ülker Bilim Ödülü Doç. Dr. Nilay Yapıcı’ya verildi

2022 yılı Sabri Ülker Bilim Ödülü Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Davranış Bölümü Doçenti ve Nancy & Peter Meinig Aile Araştırmacısı Doç. Dr. Nilay Yapıcı’ya verildi.  

Bu yıl yedincisi düzenlenen ve Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde hazırlanan törenle, bilim dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen ‘Sabri Ülker Vakfı Bilim Ödülü’, “Sinir Sisteminin Yemek Yeme Güdüsünü ve Metabolizmayı Nasıl Kontrol Ettiği” konusu üzerine yaptığı çalışmasıyla Doç. Dr. Yapıcı’ya verildi.

Düzenlenen törende Doç. Dr. Nilay Yapıcı’ya ödülü, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Sabri Ülker Vakfı Başkanı Dr. Talat İçöz ve Harvard Sabri Ülker Merkezi Başkanı ve Sabri Ülker Bilim Ödülü Jüri Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil tarafından sunuldu.

Kurucuları Sabri Ülker’in kendilerine ilham olan yolundan gitmeye devam ettiklerini belirten Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, törende gerçekleştirdiği konuşmasında “Türkiye’de bilimin daha fazla yeşermesini, daha geniş kitlelere ulaşmasını ve çeşitli olanaksızlıklar nedeniyle bilimsel çalışmalarına devam edemeyen genç bilim insanlarımızın desteklenmesini, en büyük misyonumuz olarak görüyoruz. Elbette üstlendiğimiz misyonun ciddi bir sorumluluk olduğunun da farkındayız. Her geçen yıl bilim dünyasına yeni çalışmalar ve buluşlarla katkı sağlayan Türk bilim insanlarımız ise bu yolculuktaki en büyük güç ve motivasyonumuz” şeklinde konuştu.

Ülker, Sabri Ülker Vakfı olarak toplum sağlığının yarınları için özverili çalışmalara devam ettiklerini kaydederek “Bilim Ödülümüzün bu yılki sahibi, açlığın biyolojisini araştıran, değerli bilim insanı, Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Davranış Bölümü Doçenti ve Nancy & Peter Meinig Aile Araştırmacısı Doç. Dr. Nilay Yapıcı oldu. Kendisini yürekten tebrik ediyorum. Bu yolculuğumuzda en büyük destekçimiz olan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e de bir kez daha emekleri için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ortak hayal, tüm dünyada geleceğin yıldızları olacak genç Türk bilim insanlarını teşvik etmek “

Sabri Ülker Vakfı ve Harvard Sabri Ülker Merkezi olarak ortak hayallerinin tüm dünyada geleceğin yıldızları olacak genç Türk bilim insanlarını teşvik etmek olduğunu aktaran Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “Bu uzun soluklu bir hayal. Ama adım adım ulaşacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Bilim Ödülü’nü kazanan genç bilim insanlarımız, şimdiden inanılmaz başarılara imza atıyorlar. Bu yılın Bilim Ödülü kazananı Nilay Yapıcı da bu değerli ve genç beyinlerden biri. Öncelikle kendisini yürekten tebrik ediyorum. Nilay Yapıcı’nın insan beyninde tat ve yeme mekanizmaları üzerine yürüttüğü çalışmaları büyük bir takdir ve heyecanla takip ediyorum. Harvard Sabri Ülker Merkezi olarak bizim de odağımızda metabolik hastalıklar ve obezite yer alıyor. Bu eksende hayata geçirilebilecek iş birlikleri sayesinde genç bilim insanlarımızın, bilim dünyasında ses getirecek nice yeni başarılar kazanacağına eminim” ifadelerini kullandı.

Araştırmalarının uzun dönemde beynin gıda alımını nasıl kontrol ettiğine ilişkin yeni ve ilginç verileri sağlamaya odaklandığını dile getiren Doç. Dr. Nilay Yapıcı ise “Bilimsel çalışmalarımızın yeme bozukluklarının ve özellikle obezitenin önüne geçilmesine katkı sağlamasını umuyorum. Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görüldüğüm için çok mutluyum. Herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir