ATO Başkanı Baran’dan kadın girişimcilere çağrı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kadın girişimci sayısının az olması nedeniyle oda ve borsalardaki temsil düzeylerinin de düşük olduğunu belirterek, kadınlara 8 Kasım’da yapılacak ATO seçimlerine katılmaları ve aday olmaları adına çağrıda bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneğinin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirdiği ‘ANGİKAD Girişimcilik Yolu Projesi’nin açılış toplantısına katıldı.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Baran, Türkiye’de kadınların istihdam oranının % 30’lar düzeyinde olduğunu ve söz konusu kadın girişimciliği olduğunda bu oranın % 10’lar seviyesine kadar gerilediğini belirtti.

Proje kapsamında öğrenci, mezun, akademisyen ve iş dünyası paydaşlarına verilen eğitimlerin, kadın girişimcilerin görünürlüğünü artıracağına kaydeden Baran; projeyle girişimci adayların finansal tablolar, bütçe, mali işler, raporlama ve pazarlama alanlarındaki kapasitelerinin de gelişeceğini dile getirdi.

Kadın girişimcilerin artmasına yönelik projelere ATO olarak destek verdiklerini ifade eden Baran, “Üretimi, ihracatı, istihdamı ilgilendiren bütün konularla yakından ilgileniyoruz. Kadın girişimciliği de bu konulardan biri. Kadın girişimci sayısının artmasını istiyoruz. Kadının olduğu yerde işlerin daha güzel yürüdüğünü de biliyoruz. Her alanda olduğu gibi girişimcilikte de ticarette de kadın erkek eşit olsun istiyoruz. Kadın girişimcilik rakamları kabul edilebilir düzeyde değil. Sizlerin hayata geçirdiği projelerle bu rakamları yükselteceğinize inanıyorum” diye konuştu.

Kadın girişimci sayısının az olması nedeniyle oda ve borsalardaki temsil düzeylerinin de az olduğunu belirten Baran, sözlerine devamla kadınlara 8 Kasım’da yapılacak ATO seçimlerine katılmaları ve aday olmaları çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir