Enerji krizine çözümü Avrupa’da gündem oldu

İhtiyaç duyduğu enerjinin % 26’sını Güneş Enerji Sistemleri’nden (GES) karşılayan İşbir Sentetik, Avrupa’nın dikkatini çekti. Pandemi sürecini fırsata çevirerek Big Bag pazarının önde gelen şirketlerinden olan İşbir Sentetik, doğa dostu ambalaj ile fark oluyor.

Markanın bu başarısı, Avrupa basınında gündem oldu. Euronews, Latinpost, The London Economic, Californiaa Herald, The American Reporter, Estrella, El Mundo Financiero ve daha pek çok basın kuruluşu, İşbir Sentetik’in başarısını manşetleri ile okuyucularına ulaştırdı.

Covid-19 pandemi sürecini fırsata çevirerek Big Bag pazarının en önemli oyuncusu olan ve 4 kıtada 40 ülkeye ihracat yapan İşbir Sentetik, sektörde Avrupa’nın en önemli üretim partnerlerinden biri konumunda yer alıyor.

Yenilebilir enerjiye yaptığı yatırımlar yapan İşbir Sentetik, tüketiminin yıllık ortalamada % 25- %26’sını GES ile ürettiği elektrikten karşılıyor. Böylece GES yatırımları İşbir Sentetiğin fark yaratan gücü oldu.

Güneş Enerji Sistemleri yatırımlarını sürdüren İşbir Sentetik, 2022 yılında 304,000 m2 arazi satın alarak önemli bir adım attı. Arazi üzerinde 10 MWp daha GES yatırımı için izinler alındı. Mevcut 10 MWp gücündeki GES yatırımına ilave olarak 10 MWp gücünde yeni GES yatırımı 2023 yılının ilk yarısında devreye girecek. Böylece İşbir Sentetik, ihtiyaç duyduğu enerjinin % 55’ini kendisi üretiyor olacak.

İşbir Sentetik, Avrupa’da yükselen çevre farkındalığına uygun olarak daha çevreci ambalaj üretimine yoğunlaştı. Yeşil mutabakat çerçevesinde; satış öncesi ortaya çıkan üretim artıklarının en az %30 oranında üretimde yeniden kullanılmasıyla ilgili çalışmalar AR-GE Merkezi’nde yürütülüyor.

4 kıtada 40 ülkeye ihracat yapan İşbir Sentetik, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD ile Asya ve Afrika portföyüne sahip. Ana pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine coğrafi yakınlığı ve Gümrük Birliği avantajlarını kullanarak sektörde lider kuruluş oldu.

İşbir Sentetik, özellikle Big-Bag üretimine özel geliştirdiği otomasyon ile dünyanın en büyük BigBag üreticilerinden biri haline geldi. Fabrika büyüklüğü ve kapasite olarak Türkiye’de ve Avrupa’daki en büyük üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de 60 bin ton olan yıllık üretim kapasitesine ilave olarak 2017 yılında Hindistan’daki FIBC Big Bag fabrikasını ekledi. İşbir Sentetik, Hindistan’daki Big Bag üretim tesisinin kapasitesini 2 katına çıkarmayı da hedefliyor.

Türkiye’nin, güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada ilk sıralarda yer aldığını belirten İşbir Sentetik Genel Müdürü Metin Gültepe,”Bu gücün sanayide, üretimde kullanılması çok önemli. GES yatırımlarına devam ediyoruz. İşbir Sentetik olarak fark yaratan bu gücümüzle Avrupa’nın dikkatini çekiyoruz. Mevcut 10 MWp gücündeki GES yatırımımıza ilave olarak 10 MWp gücünde yeni GES yatırımımızın da izinlerini aldık. 2023 yılının ilk yarısında devreye almak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Böylece ihtiyacımızın % 55’ini kendimiz üretiyor olacağız” dedi.

Pazarda lider kuruluş haline geldiklerini ifade eden Gültepe,”Big-Bag üretimine özel geliştirdiği otomasyon ile Avrupa’nın değişmez üretim partneri olduk. Pandemi salgınını fırsata çevirerek ihracatımızı önemli ölçüde artırdık. Çok büyük bir talep görüyoruz. Doğa dostu üretim anlayışıyla istikrarlı şekilde büyümeye devam edeceğiz”  diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir