“İlk defa ‘dünyada’ rakiplerimizden öne geçtik”

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte bir enerji sorunu ortaya çıktığını belirten Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Ben her zaman şunu söylüyorum. Ben üçüncü dünya savaşının çıkacağına inanmıyorum. Ekonomik savaşın içindeyiz diye 25 senedir bütün konuşmalarımda bunu söylüyordum.” dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Messe Berlin tarafından düzenlenen ve 46 ülkeden 1.100 firmanın yeni teknoloji ürünlerini sergilediği Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2022’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vestel’in 30 yıldan beri IFA fuarına katıldığını belirtti.

Bu yıl Vestel standına çok yoğun ilgi olduğunu belirten Zorlu, “Bugüne kadar hiç böyle şey yaşamadım. Arkadaşlarımız ilk defa dünyada rakiplerimizden öne geçtiğimizi söyledi.” dedi.

Zorlu, Vestel’in Türkiye’de otomotivden sonra en fazla ihracat yapan en büyük grup olduğunu kaydederek “Zorlu Grubu olarak 3 milyar dolar ihracat yaptık ki bu küçümsenecek bir rakam değil. 158 ülkeye ihracat yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra enerji sorununun ortaya çıktığını vurgulayan Zorlu, “Ben her zaman şunu söylüyorum; üçüncü dünya savaşının çıkacağına inanmıyorum. Ekonomik savaşın içindeyiz diye 25 senedir bütün konuşmalarımda bunu söylüyordum. Bana 3 ay önce dediler ki: Siz bunu nereden öğrendiniz?. Ekonomik savaş vardı dedim. Çünkü silah savaşı bundan sonra olmayacak. Ama Vestel olarak biz bu savaşı kendi inovasyonumuzla, kendi teknolojimizle biz bunun içerisinden göğüsleriz, çıkarız. Ama herkes kendisine göre bir strateji izleyecek. Önümüzdeki bu enerji savaşı devam edecek gibi gözüküyor. İnşallah bir an önce bu Ukrayna-Rusya savaşı da biter. Ve dünya barış içerisinde herkes eskiden olduğu gibi yaşar. Bakın Covid-19 geldi. Ve Kovid-19’dan sonra Ukrayna savaşı çıktı. Ben diyorum ki; Allah daha beterinden saklasın. Yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin teknoloji, inovasyon ve ihracatta yakaladığı ivmenin önemli olduğunu belirten Zorlu, “Teknoloji olarak eskiden bizim gıpta ile baktığımız rakiplerimiz şimdi bize geliyorlar ve gıpta ile bize bakıyorlar. Türkiye teknoloji ve inovasyon olarak bir yerlere geldi. Bilhassa Vestel, Türkiye’nin gurur kaynağıdır. Ben bunu iftiharla söylerim. Hiçbir zaman için mütevazi olmayacağım. Çünkü 3 milyar dolarla otomotivden sonra en fazla ihracat yapan bir şirket olmuşsak demek ki bir şeyler yapıyoruz. Ama daha iyisi olmaz mıydı, daha çok olmaz mıydı? Ben her zaman şunu diyorum. Devlet sanayici, sanayici devlet bir ülke beraber biz bunu her zaman yeneriz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir