Turizmdeki yaz hareketliliği çağrı merkezlerinin trafiğini artırdı

Bu yıl 47 milyon turist hedefiyle pandemi öncesine yaklaşmayı hedefleyen Türk turizminde hareketli geçen yaz sezonu çağrı merkezi sektörüne de olumlu yansıdı. Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı çağrı merkezi platformu AloTech’in turizm sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinden aldığı bilgilere göre yaz mevsiminde çağrı merkezlerindeki toplam konuşma süresi bir önceki yıla göre yüzde 28,5 arttı. Kurban Bayramı’nın da olduğu Temmuz, aramaların en fazla arttığı ay olurken, en çok çağrı alınan saat aralığı ise 12.00-14.00 olarak kaydedildi.

2019 yılında 51,7 milyon turistle rekor kıran Türk turizmi, 2020 yılında Covid-19 nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi önemli bir düşüş yaşamış, 15,9 milyon turist seviyesine gerilemişti. 2021 yılında yeniden 30 milyon barajını aşan sektör, bu yılın ilk 7 ayında ise 26 milyonun üzerinde turist ağırladıktan sonra, yıl sonu hedefini de 47 milyon olarak belirledi. Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı çağrı merkezi platformu olan AloTech’in turizm sektöründe faaliyet gösteren 26 müşterisinden edindiği bilgiler de turizmde yaşanan hareketliliğin çağrı merkezi sektörüne pozitif etkilerini ortaya koydu.

AloTech’in seyahat sitesi, acente, otel gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinin çağrı merkezlerinde 2021 yılının yaz mevsiminde 6,3 milyon dakikalık konuşma trafiği yaşanırken, 2022’nin aynı döneminde bu oran yüzde 28,5 artışla 8,1 milyon dakikaya yükseldi.

Bayram etkisi hissedildi, Temmuz’da aramalar arttı

Bu yıl yaz mevsiminde aramaların en çok arttığı ay, Kurban Bayramı’nın da etkisiyle Temmuz ayı oldu. 8,1 milyon dakikalık konuşmanın 3,2 milyonu Temmuz ayında gerçekleşti. Çağrı merkezi temsilcilerinin en çok arama karşıladığı saatler aralığı ise 12.00-14.00.

Cenk Soyak: “Ölçeklenebilir iş modelimizle turizm sektörüne katkı sunuyoruz”

Turizmde pandemi sonrası yaşanan artışın çağrı merkezi sektörüne etkilerine değinen AloTech CEO’su Cenk Soyak, “Çağrı Merkezleri Derneği’nin verilerine göre 2021 yılında turizm sektöründeki müşteri temsilcisi sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 330 artış göstermişti. 2022 yılında da önemli bir artış kaydedildiğini düşünüyoruz çünkü turizm sektörü altın çağını yeniden yakalamaya çok yakın. Biz de bu süreçte AloTech olarak, turizm sektöründe faaliyet gösteren çağrı merkezlerine yenilikçi çözümler sunuyoruz. Ölçeklenebilir iş modelimiz sayesinde kaliteli ve kesintisiz görüşmeler sağlıyor, küçük bir çağrı merkezine de yüzlerce müşteri temsilcisinin görev aldığı operasyonlara da aynı hizmeti sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda bu model, yaz aylarında ve bayram gibi özel günlerde dönemsel olarak sayıları artan müşteri temsilcilerinin de anında sisteme entegre olmasına olanak tanıyor. AloTech olarak geliştirdiğimiz ve bugün Türkiye’nin yanı sıra 36 ülkede kullandığımız yazılım sayesinde müşteri temsilcileri yalnızca internete bağlanabilen bir cihazla diledikleri yerden çalışabiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir