Bakkallar, ‘SEÇ Market’ ile rekabete katılıyor

Ülker, Yıldız Holding şirketlerinden SEÇ Market’in esnaf dostu iş modelinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, SEÇ Market’in kendisi için özel bir yeri olduğunu kaydederek, SEÇ Market modelinin yaptıkları işin temelini teşkil ettiğini belirtti.

BİM, ŞOK ve diğer marketleşmelerin hızla ilerlediğini aktaran Murat Ülker, “Türkiye’de bugün 150 bin bakkal var. Bazıları çok iyi bakkallar, fedakârca çalışıyorlar. Aslında bakkal ile market rekabet edemez, ama bakkal da karşılığını görmek istiyor, bakkalın sermayesi çok olmadığı için zorlanıyor. Onun için SEÇ Market diye bir model düşündük. Daha önce bunu yapmak isteyen çok oldu. Bakkal amca ‘ben marketle nasıl başa çıkarım’ diyor. Müşterinin gelmesi için ulaşılabilirlik, saatler konusunda erişilebilirlik bakkal amcada var, biliyor, tanınıyor ama bakkal amcada marketteki bütün mallar yok, marketteki fiyat cazibesi yok. Bunları sisteme monte edince bu iş çalışabilir hale geldi” diye konuştu.

 

“SEÇ Market’in sahibi bakkal amcalar”

Murat Ülker, ŞOK Marketler ile SEÇ Market arasındaki farka ilişkin gelen bir soru üzerine “SEÇ Market’in sahibi bakkal amcalar. Tedarik franchise modeli. SEÇ Market’in üstünlüğü, bakkal amcalar ne kadar kar edeceğine kendi karar veriyor, ne mal satacağına kendi karar veriyor. ŞOK’tan daha fazla mal koyabilir, daha lokal, değişik mallar marketine koyabilir. SEÇ Market’te kurumsal bir soğukluk değil, aile sıcaklığı da var” dedi.

 “Herkes en iyi bildiği işi, en iyi şekilde yapar”

Yıldız Holding’in ana iş kollarının gıda ve perakende olduğunu belirten Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Tütüncü ise, “Herkes en iyi bildiği işi, en iyi şekilde yapar. Biz de bu anlayışla hareket ediyor; bu sektörlere odaklanıyoruz. Odaklandığımız alanlarda kaynak yaratmaya ve organik büyümeye devam etmek istiyoruz. Perakende sektöründe ana şirketlerimiz ŞOK Marketler, Bizim Toptan ve SEÇ Market ile Türkiye çapında büyüyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞOK Marketler’in 10 bin mağaza sayısına ulaştığını, Bizim Toptan’ın 175 satış noktası olduğunu ve 2 bini aşan SEÇ Market ile sektörün yanı sıra istihdama da katkı sağladıklarını belirten Tütüncü, online perakende de büyüdüklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir