Güres’ten ihracatı artıracak hamle

Türkiye’nin en büyük tam entegre yumurta üretim tesisine sahip olan Güres Group, yeni yatırımı yumurta tozu üretim tesisi ürünün ithalatını azaltmayı ve yumurtaya katma değer kazandırarak dünya pazarına sunmayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük tam entegre yumurta üretim tesisine sahip olan Güres Group, yumurta tozu üretimine başladı. Yumurta tozu üretimi ile ithalatın önünü kesmeyi planlayan Güres Group, yumurta tozunda ihracat ayağını da güçlendirme hedefinde.

Markanın yeni yatırımı faaliyete başladı

Gıda sektöründeki üretim faaliyetlerinin yanında kanatlı sektörüne dönük hizmetler de sunan; enerji, teknoloji ve tarım alanında faaliyetlerini sürdüren Güres Group, yeni yatırımı yumurta tozu üretim tesisi ile ithalatı yapılan bu ürünü bünyesinde üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflerken diğer yandan ‘Güres’ kalitesini dünya pazarına sunmak istiyor.

Dünya pazarında bir Türk markası

Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güres, Güres markasının küresel pazarda aranan bir marka konumunda yer aldığını kaydederek “Pastörize sıvı yumurta ihracatımız sürerken, yumurtayı daha ileri işlenebilir duruma getirmek için çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz yeni tesisimizde; yumurta tozu üretimi ile hem ülkemizdeki ithalat açığını gidererek ekonomiye katkı sunmayı, hem de Güres kalitesini dünya pazarı ile buluşturmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Katma değerli üretim, diğer taraftan Türkiye’nin yumurta ihracatına ikinci ve üçüncü ürün çeşidi ile katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Hedef, ‘katma değerli üretim’

Mustafa Güres, dünya yumurta üretiminde her zaman ilk 10’un içinde bulunan Türkiye’nin, İtalya, Fransa, Danimarka gibi ülkelerden yumurta tozu ithal ettiğini ifade ederek “Bugün yumurta tozunu dışarıdan ithal etmek üzücü. Türkiye’nin en büyük yumurta üreticisi olarak elimizi taşın altına koymayı ve bu konuda öncü olmayı istedik. Yumurta sektöründe katma değerli üretimi geliştirmek için adımlarımızı atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yumurta ihracatının dışında; bıldırcın yumurtası, bıldırcın eti, pastörize sıvı yumurta, yumurta viyolü çeşitleri ve son olarak yumurta tozu ile Türk markasını küresel pazarda başarıyla temsil ettiklerini belirten Güres, “Yumurta tozunun ürün portföyümüze eklenmesiyle katma değerli ürünlerimizi ihracat pazarlarına sunarak, hedeflerimizi daha ileri taşımayı planlıyoruz. Yumurta tozunu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD ve Körfez ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tavuk gübresinden elektrik üretiyor

Gıda sektöründeki üretim faaliyetlerinin yanında kanatlı sektörüne de hizmetler sunan; enerji, teknoloji ve tarım alanında faaliyetlerini sürdüren Güres Group’un, yıllık 1,5 milyar adet yumurta üretimi gerçekleştirdiğini de anımsatan Güres, “Gıda sektöründeki üretimimizin yanı sıra, kanatlı sektörüne de hizmetler sunmakta; enerji, teknoloji ve tarım faaliyetlerinde bulunmaktayız. Kendi bünyemizde ürettiğimiz yüksek teknolojik kurutucular sayesinde tavuk gübresini kurutup, teknolojik kazan reaktöründe yakarak elektrik enerjisi üretiyoruz. Türkiye’nin enerji ihtiyacına katkı sağlıyoruz.” kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir