Merinos’tan dev yatırım kararı

Halı kesiminde dünyanın da en yüksek kapasitesine sahip olan Merinos Halı, 200 milyon dolarlık polyester cipsi yatırımı kararı aldı. Markanın fizibilite çalışmalarını yaptığı makine parkı yatırımının ise 2024’te faaliyete geçmesi ve küme cirosuna yıllık 400 milyon dolar katkı sağlaması hedefleniyor.

,Son aylarda sektörde işlerin yavaşlamasına rağmen kendilerinin yatırımları sürdürdüklerini kaydeden Merinos Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erdemoğlu, “Yeni bir yatırım kararı daha aldık. ÇED raporu alınan ve inşaat çalışmaları da başlayan polyester cips üretim tesisi kuracağız. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir yatırım. Makineleri aldık. Yaklaşık 1,5-2 yılda kurulumu gerçekleşecek. Bu kurulum gerçekleştiğinde yıllık 300 bin ton üretim kapasitesiyle halının hammaddesi olan polyester cipsi üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Bunun çok daha büyük ölçekli yatırımını daha önce diğer şirketimiz olan SASA yaptı. Biz oradan tedarik ediyorduk 2-3 senedir. Sonra biz Merinos olarak yatırım kararı aldık” ifadelerini kullandı.

“Halı endüstrisinde dünyada bir ilk olacak “

Şirketin Gaziantep fabrikası içinde konumlanacak tesisin Merinos Halı’nın kendi ihtiyacını karşılayacağını belirten Erdemoğlu, “Söz konusu yatırım, şirket cirosuna 400 milyon dolar katkı sağlayacak. 2024 gibi devreye girecek. Böylece merinos çatısı altında polimerden halı üretimine kadar her şey aynı çatı altında olacak. Bu da halı endüstrisinde dünyada bir ilk olacak. Tam entegre bir yapı olacak. Dünyada böyle bir tesis yok. Biz burada da dünyada ilk olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Dünya makine halısında payımız 2023’ün ilk çeyreğine kadar % 7 olacak”

Hem Dinarsu, hem de Merinos fabrikalarına her ay yeni makinelerin geldiğini belirten Erdemoğlu, “Yeni yatırım ile birlikte dünya makine halısında yüzde 6 olan payımız 2023’ün ilk çeyreğine kadar yüzde 7’ye çıkmış olacak. Şu an halıda yüzde 80’lik kapasite ile çalışıyoruz. Bu oran da iyi ama biz alışık değiliz bu kapasitelere. Hep yüzde 100’ü hedefliyoruz. Daha iyisi olması için sürekli ziyaretlerdeyiz, seyahatlerdeyiz. ABD ve AB pazarını ziyaret ediyoruz. Şu anda orada pazar çok daha kötü durumda” dedi.

Merinos, 2021 yılını 4 milyar TL ciro ile kapatmıştı. Erdemoğlu, bu yıl bu rakamın 7,5 milyar TL hedeflediklerini belirterek, Erdemoğlu Holding cirosunun ise 23 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir